Paslanmaz çelik, Dünyadaki en değerli malzemelerden birisidir. Yapısında minimum %10.5 seviyesinde krom elementi barındırır. Geri kalan kısmı ise demir alaşımından oluşmaktadır. Krom sayesinde çelik paslanmaya karşı direnç gösterir ve engeller. Aynı zamanda krom ile birlikte çelik kendini yenileyebilme özelliği kazanır.

Paslanmaz çelik herkes tarafından yaygın olarak kullanılan bir malzemedir. Sıklıkla endüstride karşımıza çıkan paslanmaz çelik gün geçtikçe gündelik yaşamada entegre olmaya başlamıştır. Çoğu kişi paslanmaz çelik faydaları hakkında bilgi sahibi olmadan kullanımına devam etmektedir. Paslanmaz çelik gıda, inşaat ve endüstri gibi alanlarda da sıkça kullanılır.

Diğer alternatiflere göre biraz daha yüksek maliyete sahip olmasından kaynaklı bazı firmalar paslanmaz çelik kullanımı yerine diğer alternatifleri tercih ederler.

Paslanmaz Çelik Kullanmanın Faydaları

Paslanmaz çelik gerek sağlam yapı gerekse hijyen açısından çok kaliteli bir malzemedir. Diğer tüm alternatiflerden ayıran en belirgin özellikleri ise bunlardır. Paslanmaz çelikler sadece dayanıklılık anlamında değil bunun yanı sıra şık ve güzel bir görüntüye sahiptir. Paslanmaz çeliğin faydalarını şu şekilde sıralanabilir;

  1. Dayanıklılık: Paslanmaz çelik korozyona karşı direnci yüksek olan bir malzemedir. Bunun yanı sıra mukavemet değeri de yüksektir. Betonlara destek sağlayan bir yapıda olduğundan dolayı inşaat sektöründe sıkça kullanılır ve güven duyulur.
  2. Temizlik: Paslanmaz çelikler hijyenik olarak en kaliteli malzemelerden biridir. Bakteri ve patojene karşı direnç sağlayarak büyümesini engeller. Bakımı çok rahattır, temizlik için basit bir temizleme suyu yeterli olur. Hijyenik oluşu ve rahat temizlenişi itibariyle yemek ve sağlık sektöründe sıkça tercih edilir.
  3. Estetik: Paslanmaz çelikler görüntüsü itibariyle estetik özelliğe sahiptirler. Parlak görüntüsü ile tüm ilgiyi üzerine çektiği için günümüzde inşa edilen ev ve ofislerde sıkça tercih edilme sebebidir. Kullanılan her yere modern görünüm katması sebebiyle tercih edilir.
  4. Doğaya Zararsız: Paslanmaz çeliğin diğer ve belki de en güzel özelliği geri dönüşümden faydalanabilen bir yapıda olmasıdır. Dünya’da gün geçtikçe geri dönüşüme gösterilen önem artış göstermektedir. Paslanmaz çelik geri dönüşüme destek sağlama konusunda büyük katkı sağlamaktadır. Çoğu paslanmaz çeliğin özü geri dönüştürülen malzemelerden oluşturulmaktadır.
  5.     Üretim Kolaylığı: Paslanmaz çelikler üretim esnasında rahattırlar. Çelik gibi zorlayıcı değil aksine çok rahat bir şekilde kesilebilir. Bu sayede zaman kazanılır ve beraberinde üretim hızı da artar.
  6.     Korozyon Direnci: Paslanmaz çelikler korozyon direncine dayanıklıdırlar. Paslanmaz çelik oksijen ile birleşen krom elementi kullanılarak üretilir. Krom oksit sayesinde çelik üzerinde ince bir film oluşur ve hasarları kendi kendine tamir edebilir bir yapıya bürünür. Bu sayede yüksek sıcaklıklarda ve basınçta kullanım ömrü uzarken çok daha rahat bir şekilde kullanılır.

İnşaat, endüstri ve gıda sektörleri başta olmak üzere hayatın her noktasında her yerinde paslanmaz çelik kullanılabilir. Paslanmaz çelik maliyeti bir kenara bırakılıp, tüm bu avantajları göz önünde bulundurarak kullanmaya önem verilmelidir.