Dıştan dişli boru parçalarından biri olarak da tanımlanan paslanmaz çelik ürünler olan nipel ürünler, çeşitli alanlarda geniş bir kullanıma sahiptir. Genellikle kazanlarda, depolarda saat göstergesi veya vana gibi alanlarda yan ekipmanlardan biridir. Ekipmanın görevi genelde hatların kaynaksız şekilde bağlantı yapması için gerektiği takdirde dişli kısmıyla birlikte kullanımı sağlamasıdır. Birbirinden farklı ölçülerde, boyutlarda birçok paslanmaz nipeller bugün piyasada bulunmakta ve her projeye göre de çeşitli kullanımları söz konusu olmaktadır. Doğru ölçüler çerçevesinde de isteklerinize uygun şekilde seçimlerinizi yapabilirsiniz.

Nipelin uzunluğu birçok ölçü birimlerinde bulunmaktadır. Gerek ¼ inçlik gerekse 4 inçlik ölçüleriyle beraber Karaca Paslanmaz ile birlikte projelerinize çözüm ortaklığı konusunda faydalanabilir ve de destek görebilirsiniz. Doğrudan borular arasındaki bağlantıyı kurmak için kullanabileceğiniz paslanmaz nipellerle ilgili olarak çeşitli birçok tipler bulunur. Paslanmaz nipel çeşitleriyle beraber çap ve dişleri, birbirinden farklı ölçülerde bulunduğu gibi kendi içinde de türleri vardır.

Paslanmaz Nipel Çeşitleri Nelerdir? 

Çeşitli tiplerde bulunan paslanmaz nipel türlerinin birbirinden farklı modellerde olduğunu söylemek mümkündür. Çeşitlendirildiğinde hem tip açısından hem de çap ve dişleri, birbirinden farklı türlere ayrılmaktadır. Diş türleri olarak iki ağzının dişli olduğu modeller bulunmaktayken tek tarafı dış dişli veya redüksiyon dişli de modellere göz atabilirsiniz. Bu modelleriyle beraber tamamen proje bazlı şekilde birçok modellere göz atmak mümkündür.

Paslanmaz nipelin uzunluğu kendi içinde birçok ölçülerde değişkenlik gösterse de genel olarak 5 cm’den başlayıp 10 cm’e kadar uzamaktadır. 5 – 10 cm arasında, projelere göre değişkenlik göstermekte ve buna göre seçimlerinizi de yapabilmektesiniz. 1/2, 3/4 ya da tam 1 gibi ara ölçülerde bulunmakta olup projelerin ihtiyacı olan boyutlara göre de seçimlerinizi en iyi şekilde yapabilmektesiniz.

Nipel ürünlerinin çapı ne kadar büyürse, uzunluğu da buna göre değişir ve nipel çapı artışı uzunluğu da direkt olarak arttırmaktadır. Çap azalırsa uzunlukta doğru orantıda azalacak ve en uygun şekilde de paslanmaz nipel çeşitlerinden dilediğinizi seçip faydalanabileceksiniz.

Paslanmaz Nipel Özellikleri

Birbirinden farklı kullanım yeri olan paslanmaz nipel ürünlerinin basınca uygun şekilde seçimi bu aşamada önemlidir. Endüstriyel uygulamalara yönelik özel nipel çeşitleri bulunduğu gibi, çeşitli bağlantı malzemelerine yönelik de üretilir şekilde paslanmaz çelik nipeller bulunur. Büyük ölçüleriyle beraber mukavemeti ve dayanıklılığı yüksek şekilde popüler nipel tipi de bulunur.

Geniş bir kullanım alanı noktasında yağ, gaz ya da suya bağlı korozyona dayanıklılığı yüksek olan bağlantı parçası olarak bilinir. Düşük basınçlı uygulamalarda ideal bir kullanımı bulunan bu ürünler, çelik nipel olarak kullanılan çelik kalite türü ise 304 kalite ve 316 kalite olmaktadır. Korozyona ve ısı direncinin yüksek olması gibi pek çok direnç gücü olan bu ürünlerde nipel kullanım alanları da proje bazlı değişkenlik gösterir.

Bina tesisatlarında, endüstriyel boru hatlarında ya da doğalgaz tesisatlarında da geniş bir kullanımı söz konusudur. Kullanılacak olan projelere bağlı şekilde ideal bir seçim yapılmakta, tercih edilmektedir.

Karaca Paslanmaz İle Paslanmaz Nipeller

304 kalite tek taraflı dişli tip paslanmaz nipel özellikleri, ölçüsü ve fiyatları noktasında faydalanacağınız Karaca Paslanmaz ile birlikte dilediğiniz her zaman uzman satış temsilcilerine web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. 

Kullanılacak olan alanlara göre değişkenlik gösteren bu ürünlerde elektrod ve kaynak teli gereksinimleriyle birlikte ne gibi ek özellikler gerektiği noktasında da bilgi sahibi olabilir, hangi ürünler hangi projelerde uygundur gibi konularda da bilgi ve destek alabilirsiniz. Çoklu alımlara özel fiyat çalışması, projeleriniz üzerinde özel durularak çalışma sağlanması gibi pek çok açıdan faydalanacağınız bir durum söz konusu olacaktır. 

Küçük ve büyük çaplı pek çok tesisatlardı kullanılan bu nipel türleri, pislik tutucu, vana, ölçme enstrümanları ya da emniyet vanası gibi birçok alanda bağlantı noktası olarak tercih edilir. Bununla birlikte binalarda hem sıcak hem de soğuk su tesisatlarının, doğalgaz tesisatlarının da tercih edilmesi için en iyi şekilde tercihi yapılmaktadır.

Depreme karşı dayanıklı bir yapı kurulmasında güçlü bir tesisat kurulumu için paslanmaz nipeller en iyi şekilde tercih edilmektedir. Bununla birlikte de boru hatlarının genel olarak bağlantı noktalarında, paslanmaz nipel ürünler en çok kullanıma sahip ürünlerdir. Çelik, siyah çelik veya karbon çelik gibi türleriyle beraber galvanizli çelik ya da paslanmaz çelik türlerinde de üretimleri söz konusudur.

Bize Ulaşın