Paslanmaz çelik teller inşaat, elektronik ve beyaz eşya üretiminde sıkça kullanılan ürünlerdir. Uzun ömürlü olması, bakım istememesi ve mekanik dirençlerinin yüksek olması nedeniyle tercih edilirler. Farklı özelliklerde ve kesitlerde paslanmaz tel çeşitleri almak istiyorsanız Karaca Paslanmaz’ı tercih edebilirsiniz.

Paslanmaz Tel Neden Paslanmaz?

Çeliğin içerisine katılan krom ile paslanmazlık sağlanmaktadır. Krom elementi çeliğe paslanmazlık katan temel bileşendir. Çeliğin içerisine katılan krom, havadaki oksijen ile temas ettiğinde, malzeme üzerinde krom-oksit tabakası oluşmaktadır. Gözle görülmeyen bu tabaka sayesinde çeliğin havayla teması kalmamaktadır.

Krom-oksit tabakasında oluşan bağlar belirli bir seviyede dayanıma sahiptir, bu seviyeyi geçen yoğun korozif ortamlarda bu bağlar aşılarak paslanma olabilir. Korozyona dayanımın daha fazla artması için malzemenin içerisindeki krom oranı arttırılabilir.

Korozyon direncini en üst noktalara taşımak için bazı durumlarda sadece krom kullanımı yetmeyebilir. Daha kompleks bir korozyon direnci için nikel ve molipden kullanılarak 904L (1.4539) kalitesi gibi paslanmaya karşı en dirençli çelik üretilebilir. Paslanmaz tel ihtiyaçlarınızı sektörde uzun sürelerden beridir, paslanmaz ürünler üretimi ve satışı yapan firmamızdan temin edebilirsiniz.

Paslanmaz Tel  Nerelerde Kullanılır?

Bu malzeme, mekanik özelliklerindeki homojenlik, yüzeydeki güzel görüntü, parlaklığının uzun süreler muhafaza edilmesi ve yüksek ısılarda bile şeklini koruması nedeni ile farklı yerlerde örülmüş olarak kullanılır.

Paslanmaz çelik teller östenitik ve ferritik kalitelerinde üretilmektedir. Paslanmaz çelik tel birçok alanda kullanılmaktadır. Tel örgü, elek, süzgeç, sepet, yay, makine parçası yapmak için, farklı sektörlerde ve alanlarda bu üründen faydalanılır.

Sektör olarak sıralarsak; Petrol ve petrol ürünleri ile ilgili iş kollarında, kâğıt üretiminde, kimya sektöründe ve gıda endüstrisinde paslanmaz çelik teller farklı alanlarda kullanılmaktadır. Bu sektörler dışında paslanmaz teller yüksek ısı fırınlarındaki konveyör hatlarında faydalanılmaktadır. Piyasada kromtel, örgülük tel diye de isimlendirilmektedir.

Kromtel 304 ve Kromtel 316 en fazla kullanılan paslanmaz çelik tellerdir. Kromtel 314 ise ısınma soğuma dönüşümlerinin sıkça tekrarlandığı ve yüksek ısılara kadar çalışılan alanlarda tercih edilmektedir.

Paslanmaz çelik tel, yüksek ısılara dirençli olarak üretilmektedir.1200 derece sıcaklıklara kadar dayanımlı paslanmaz teller sanayi fırınlarında tercih edilmektedir.K314 kalite bu tür kullanım için tercih edilen paslanmaz türüdür. BTB ve seramik fırınların konveyör hatlarında Kromtel 314 kullanılmaktadır.

Nikel alaşımlı ve yüksek yüzey gerilimine sahip teller otomotiv ve kimya sektörü uygulamaları için üretilen, yüksek basınçlara dayanıklı, hortumların en önemli parçalarıdır.K304 ve K316 kalite teller filtre olarak asidik ve kimyasal ortamlara dayanıklı oldukları için tercih edilirler.K316 aside karşı daha dirençli olması için molibden ilaveli üretilmiştir. Asidik ortamlarda K316 kalite tercih edilmelidir.

Çelik tellerimiz 0,7 mm’ye kadar makaralarda, daha büyük kesitlerde ise kangal halinde satışa sunulmaktadır.

Östenitik Ve Ferritik Paslanmaz

Çelik teller östenitik veya ferritik olarak üretilebilmektedir. Kullanıldığı sektöre ve şartlara göre uygun olan seçilmektedir.

Östenitik Paslanmaz Çelik: Bu gruptaki ürünlerde alaşımda en az % 10,5 ile %26 arasında Krom (Cr), ve minimum %8 ile %36 arası değişen miktarlarda Nikel (Ni) bulunmaktadır. Yüksek ısılara ve kimyasal aşınmaya dayanımı yüksektir. Nikel çelik yapıyı tamamen östenitik duruma getirir. Malzemeye kaynaklanabilme, süneklik ve geniş sıcaklık farklarında çalışma olanağı verir. Mıknatıs tutmaz.

Kalite ve ürün yönünden en zengin paslanmaz çelik grubudur. AISI 304 bu grubun en fazla üretilen ve kullanılan kalitesidir.304 kalitenin içerisine nikel ve molibden katılarak 316 ve 316 L kalitesi elde edilmektedir. Titanyum ilavesi ile ise 316Ti elde edilir, bu kalite daha yüksek sıcaklıklar için 316L ye göre daha fazla dayanım sağlamaktadır.

Ferritik Paslanmaz Çelik: Ferritik grubu ürünler mıknatıs tutar, en çok kullanılan türü 430 kalite olanıdır. Bu gruptaki çelikler, düşük karbonlu ve %11 - 30 arası Krom (Cr) içeren paslanmaz çeliklerdir. Üretimde kullanılan başlıca alaşım elementi Krom (Cr) ve Molibden (Mo)'dir. 

Darbe dayanımı ve kaynak edilebilme durumu düşüktür. Östenitik çelikler gibi kolay şekillenmezler. Ferritik paslanmaz ürünler, östenitik malzemelere göre daha düşük maliyetlidir. Kullanıldığı yerler sorun çıkarmayacak alanlar olmalıdır.

Paslanmaz Tel Fiyatları

Paslanmaz tel fiyatları kesitlerine, kalitelerine ve sertlik derecelerine göre değişmektedir. Yumuşak teller (600-750 N/mm2), orta sert teller (750-850 N/mm2) ve sert teller (850-950 N/mm2) stoklarımızda farklı kesit ölçülerinde satışa sunulmaktadır.

Paslanmaz teller makaralarda çok küçük seviyelerde bile üretilip, satışa sunulabilir. En büyük çap ise Ø15 mm ye kadar çıkabilir. Sektörde en fazla kullanılan ürünler Ø1 - 12 mm arasıdır. Stoklarımızda bulunan çap aralıkları ve kaliteler web sitemizde belirtilmektedir. Ayrıntılı bilgi almak için firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.

Paslanmaz tel alacağınız zaman sadece fiyat belirleyici olmamalıdır, malzeme kalitesi ve kalitenin telin her metresinde aynı süreklilikte olması önemli bir faktördür. Karaca Paslanmaz olarak, öncelikle üretim kalitesini öne çıkaran bir anlayışla, uzun yıllardan beridir sektörde, siz değerli müşterilerimizin çözüm ortağı olmaktayız.

Üretimdeki Paslanmaz Teller ve Teorik Birim Ağırlıkları(Gr/Mt)
ÇAP (mm) KALINLIK TOLERANSI(mm) AĞIRLIK
0,05 +,-0,002 0,0003
0,10 +,-0,003 0,0006
0,30 +,-0,005 0,0018
0,60 +,-0,006 0,0016
1,00 +,-0,010 0,006
1,50 +,-0,020 0,009
2,00 +,-0,030 0,012
2,50 +,-0,040 0,015
3,00 +,-0,050 0,018
4,00 +,-0,060 0,024

 

   

Bize Ulaşın