Birçok ürünün üretiminin kullanımı için uygun olan paslanmaz çelik saclar otomotiv, gıda, inşaat başta olmak üzere farklı farklı sektörlerde kullanılırlar. Yapıları itibariyle yüksek dayanıklılığa sahip paslanmaz saçlar direk çelik ürünlerinde olduğu gibi kalite göre numaralandırılırlar. Çelik saclara verilen bu numaralar başta çeliğin dayanıklılığını gösterir. Ayrıca bu kalite numaraları çelik ürünlerin hangi sektörler için uygunluğunu da nispeten gösterir.

Paslanmaz sac fiyatları birçok farklı unsurdan etkilenir. Bunların en başında kuşkusuz yukarıda da bahsettiğimiz kalitesi gelmektedir. Paslanmaz çelik fiyatlarının etkilendiği bir unsur ise sacın kalınlığıdır. Ham bir çeliğin ticareti ağırlığına göre yapılır. Büyük üretimler için genellikle çelik ton bazında değerlendirilir. Henüz istenilen ürün çıkmamış yani işlenmemiş çelikten istenilen ürünün elde edilmesi için belli bir birim üzerinden ölçülmesi ve fiyatlandırılması yapılır. Bu da tartılarak fiyatlandırılmaktan geçmektedir. Paslanmaz çeliklerin fiyatlandırılması da üretilen üründe ne kadar ağırlıkta çelik kullanılmasına bağlı bir durumdur. Dolayısıyla aynı ölçülere sahip ancak farklı kalınlıklardaki  paslanmaz sacların fiyatları aynı değildir. Doğal olarak kalın olan paslanmaz çelik sac daha fazla çelik hammaddesi kullanılarak elde edilmiştir. Diğer bir deyişle aynı ebatlarda ama farklı kalınlıklardaki iki sacdan kalın olan sacda daha fazla çelik kullanılmıştır ve fiyat olarak da ince olan paslanmaz sacdan daha pahalıdır.

Çelik fiyatları birçok farklı unsurdan etkilendiği için ve üzerinde yurtdışı piyasasının etkisi olduğu için fiyatlandırılması genellikle döviz cinsinden yapılır. Üretici firma yurtdışından yaptığı ticari anlaşma ve pazarlıklarına göre paslanmaz sac fiyatlarını Amerikan Doları yada Euro bazında fiyalandırır. Türkiye’deki firmaların bu ürünleri bu şekilde döviz bazında fiyatlandırmaları uluslararası ticaretlerinde zarar etmek istememelerinden kaynaklanmaktadır. Çünkü yurtdışından alınan bir hammadde döviz bazlı ülkeye girdiği için döviz kurlarındaki artış firmanın kar oranı olumsuz etkiler ve hatta zarar etmesine yol açar.

Paslanmaz Sac Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Paslanmaz sac fiyatlarını etkileyen en büyük faktör çeliğin kalitesidir. Bu durum sadece sac fiyatları için değil çelikten bıçaktan araç parçasına, kapıdan para kasasına kadar hangi ürün olursa olsun geçerli olan bir gerçektir.

Sac fiyatlarını kalitenin haricinde etkileyen bir diğer önemli unsur, üretim esnasında çelikle birlikte kullanılacak olan maddelerin fiyatlarıdır. Örneğin başta çeliği paslanmaz hale getirmek için kullanılan elementlerin tedarik fiyatları saç fiyatlarını büyük oranda etkiler. Ayrıca bu maddelerin çelik üzerinde homojen bir şekilde dağıtılma işçiliği de paslanmaz çelik fiyatlarını etkiler. Çeliğin paslanmaz olması demek başta krom ve nikel olmak üzere içindeki elementlerin homojen bir şekilde dağılmasına bağlı bir durumdur. Paslanmayı önleyen bu elementler çeliğin yapısında homojen bir şekilde karışmamış ve belli bir alanda birikmişse çeliğin belli bir yüzeyinde bu elementlerden çok az miktarda dağılmış anlamına gelir ki bu bölgelerde de paslanma olma ihtimali olur. Homojen bir karışımın olmaması ise çok büyük ihtimal ucuz işçilikten kaynaklanmaktadır. Buradaki eişçilik her ne kadar makine işçiliği olsa da makine kalitesine göre de fiyalarının değiştiğini unutmamak gerekir.

Paslanmaz saç fiyatlarını etkileyen bir faktör de nakliye ve saklama giderleridir diyebiliriz. Bu giderleri doğrudan ürünün kalitesi ve işçiliği ile ilgili olmadığı için bunlar için dolaylı etken diyebiliriz. Bu faktörler güncel taşıma ve stoklama giderlerine göre ürünlerin fiyatlarını etkiler. Eğer paslanmaz saclar fabrikadan uzak bir yere gönderilecekse o yerdeki satıcının fiyatlandırması ile fabrikaya yakın bir satıcının fiyatlandırması birbirinden çok farklı olacaktır. Eğer üreten fabrika hemen ürettiği fabrikada ürünleri satarsa bu sıfır nakliye masrafı olacağından ürünü fabrikadan almak çok daha ekonomik olabilir. Ticarette en büyük karın satarken değil alırken yapıldığı düşünüldüğünde fabrika teslim ürün almak çok daha avantajlı olabilir.

Paslanmaz çeliklerin üretimi için kullanılacak olan çeliğin ihal yada yerli olması bile sac fiyatlarını etkiler. İthal edilen her üründe olduğu gibi çelikte yurtdışından getirildiğinde ithalatçı firma yada kişiler belli bir gümrük vergisini ödemek zorunda olurlar. Ödenen bu vergiler üretilecek yada satılacak olan ürünün fiyatına adet bazlı olarak yansıtılır. Devlet tarafından zaman zaman vergi düzenlemeleri yada vergi afları bile ithal edilen ürün ne olursa olsun fiyatları etkilemektedir.

Kira, elektrik, su ve işçi giderleri gibi giderler de paslanmaz sac fiyatlarını etkileyen diğer faktörlerdir.

Hangi alanda kullanacak olursanız olun paslanmaz saçlarımız için en güncel bilgileri müşteri temsilcilerimizden öğrenebilirsiniz. Müşteri temsilcilerimiz sadece paslanmaz sac fiyatları konusunda değil ürünün satın alınma ve nakliye gibi işlemler hakkında da bilgi vererek  yardımcı olacaktır.