PUL: İşlemi bütün yüzlerde talep doğrultusunda uygundur. Paslanmaz çelik saçlara uygulanan bu işlem lazer pul fiber pul olmak üzere iki çeşittir. Ürün yüzeyini işlem ve imalat sürecinde muhafaza etmek, hatayı en aza indirmek için uygulanan pul işlemi günümüz paslanmaz çelik tüketiminde tercih edilen bir uygulamadır.

Pullar cıvatanın kolay genişlemesini, sürtünmeyle engelleyen malzemelerdir.

Pul Tipleri

Amerikan pulları A ve B tiplerinde mevcutturlar. A tipi olanlar yüksek toleranslı olur ve kesinliğin çok büyük önemi yoktur. B tipi Amerikan pulları ise düz şekilde, düşük toleranslı olurlar. Bu B tipi pullar ince, normal ve geniş şeklinde üçe ayrılırlar.

İngiliz pulları ise form adı altında toplanırlar. Bu pullar A’dan G’ye olacak şekilde 7 formda bulunurlar.

A Formu: Normal çap, normal kalınlık
B Formu: Normal çap, hafif kalınlık
C Formu: Geniş çap, normal kalınlık
D Formu: Geniş çap, hafif kalınlık
E Formu: Büyük çap, normal kalınlık
F Formu: Büyük çap, normal kalınlık
G Formu: En geniş çap, geniş kalınlık

Düz pullar

Düz pullar kendi içlerinde düz pul, tamir pulu, küre pulu, duvar pulu ve tork pulu olarak 5 sınıfa ayrılmaktadır.

Düz pul, yüzük şeklinde sıklıkla metalden imal edilen bir puldur. Vida sıkıldıktan sonraki yükü dağıtırlar. Bunlara ilaveten eğer delik somundan geniş çaptaysa düz pul kullanılabilir.

Tamir pulu adıyla bilinen pul daha çok otomotiv sanayiinde kullanılmaktadır. Eğer eskime ve pas varsa delikle bağlantı yapmak için kullanıldığı da olur.

Küre pullar kendinden dizili somunların parçasıdır. Çift somunları birleştirmek için kullanılır.

Duvar pulları, hariçte kalan duvarlarda kullanılır ve bu duvarların sağlamlığını artırmak için tercih edilen pullardır.

Tork pulu ise odun işlerinde kullanılan bir puldur. Puldaki dişler oduna geçer ve somun sıkılırken cıvatanın serbestçe hareket etmesini engeller.

Bunun harici olarak Yay ve Kilitleme Pulları da mevcuttur. Bunlar da kendi içlerinde 6 sınıfa ayrılmaktadırlar. Bunların arasında yıldız pulu, ayrık pul, eğimli disk şeklinde pul gibi pul tipleri bulunmaktadır.

Sayılan bu bütün genel tipli pullara ilave olarak bazı özel pullar da bulunmaktadır. Anahtar pul vs. gibi pullar bu kategoriye dahildir.

Bize Ulaşın