Metaller hayatımızın birçok alanında karşımıza çıkan ve son derece kullanışlı olan malzemelerdir. Pas ise metalin en büyük düşmanlarından bir tanesi olarak gösterilebilir. Metallerin kimyasal özelliklerinde değişimlere sebep olan pas fiziksel olarak da hoş olmayan görüntülerin ortaya çıkmasına sebep olacaktır.

Tasarım ve malzeme seçiminden sorumlu olan kişiler her zaman paslanma riskini göze alarak tercihlerini yapmalıdırlar. Seçimler yapılırken paslanmaz metaller nelerdir sorusunun sorulması ve alınan yanıttaki malzemelerin kullanılması gerekir.

Paslanmaz çelik paslanmayan metaller dendiğinde akla gelen ilk maddedir. Diğer metaller çelik kadar iyi performans sunamaz. Ancak onların da pasa karşı oldukça dayanıklı olduğu söylenebilir.

  • Alüminyum
  • Galvanize çelik
  • Kırmızı metaller olarak isimlendirilen bakır, pirinç ve bronz paslanmaya karşı dayanıklı olan diğer metallerdir.

Paslanmaz Çeliğin Bu Özelliği Nereden Gelir?

Paslanmaz çeliklerin özellikle metaller için zorlayıcı ortamlarda sıklıkla kullanılması paslanmaz özelliğinin çok üst seviyede olmasından kaynaklanır. Paslanmaz çeliğin üretimi sırasında çeliğin yapısına katılan bazı elementler çeliği paslanmaz hale getirecektir.

Krom ve nikel paslanmaz çeliklerin yapısındaki en önemli elementler olarak gösterilir. Krom tek başına korozyon direncini sağlar ve çelik paslanmaz hale gelir. Paslanmaya karşı ince bir koruma tabakası oluşturur. Oluşturulan tabaka o kadar incedir ki gözle görülemez.

Östenitik paslanmaz çelikler üretilirken nikel molibden elementleri kullanılmaktadır. Çeliğin kırılganlığını azaltan bu elementler aynı zamanda paslanmaya karşı dirence de katkı sağlar.

Karbonla çelik çok farklı bir ilişkiye sahiptir. Karbon her ne kadar çeliğin sertliğini arttırıyor olsa da yüksek karbon içeren çelikler paslanmaya karşı daha dayanıksız olacaktır. Bu sebeple de paslanmaz çeliğin yapısında yer alan karbon miktarına her zaman dikkat etmek gerekir. 

Paslanmaz Çeliğin Kullanım Alanları Nelerdir?

Paslanmaz çelik mekanik özelliklerinden dolayı birçok farklı alanda kullanılabilmektedir. Diğer paslanmayan metallere göre çok yüksek oranda tercih edilir. Enerji sektörü paslanmaz çeliğin ilk kullanım alanıdır. Elektrik santrallerinin birçok farklı bölgesinde paslanmaz çelikler tercih edilir.

Yapı alanında da bu malzeme sıklıkla kullanılır. Dış cephe kaplama ya da çatı kaplama aşamalarında paslanmaz çeliklerin özelliklerine başvurulur. Köprü ayakları gibi sürekli su ile temas halinde olan kısımlarda kullanımı da fazladır.

Otomotiv sektörü de çeliğin bolca kullanıldığı bir alandır. Yüksek sıcaklığa ve çeşitli kimyasallara karşı dayanıklı olması otomotivler için vazgeçilmez malzemelerden bir tanesi olmasını sağlamaktadır.

Paslanmaz Metaller Nereden Satın Alınır?

Paslanmaz metalleri satın alırken her zaman üretici firmalara yönelmek gereklidir. Gelişmiş çelik üretim tesisleri olan firmalar herhangi bir aracı olmadan direkt olarak satışları gerçekleştirirler. Çeliği yüksek kalitede üretmesine rağmen bu firmaların talep ettikleri ücretler uygun seviyede olacaktır.

Karaca Paslanmaz Türkiye’de kaliteli metalin üretimi ve uygun fiyatlarla satışı konusunda zirvede yer alır. Her yıl binlerce kişiye hizmet veren firmamız paslanmaya karşı uzun yıllar dayanım gösteren metalleri sizlerin beğenisine sunmaktadır.

Bize Ulaşın