Günlük hayatta “İstenmeyen bir durum, olay yada kişiye katlanma gücü” gibi bir anlama gelse de “tolerans” kelimesi mühendislikte de kullanılan bir terimdir. Mühendislikte tolerans en önemli ifadelerden bir tanesidir. Çünkü birçok açıdan herhangi bir işin yarıda kalmaması için kullanılacak olan makine veya makine parçalarının toleransa sahip olması gerekir.

Tolerans özellikle yedek parça kullanımı için en yaygın ürün özelliklerinden bir tanesidir. Her ne kadar lazer teknolojisi gelişmiş olsa, teknoloji harikası ürünler icat edilse ve kusursuz bir işçilikle yedek parçalar üretilse de birçok durumda herşey birebir aynı olmaz. Böyle durumların en büyük ihtiyaçları parçaların arasındaki toleranstır.

Tolerans sadece makinelerdeki yada herhangi bir sistemdeki parçalarının yedeği için önemli olduğu kadar başka alanlar için de oldukça önemlidir. Bu alanlardan bir tanesi de gövdesi değişmeyen ancak kullanım esnasında farklı aletlere ihtiyaç duyulan makine sistemleridir. Örneğin bir mutfak robotu temelinde içinde elektrik enerjisi ile dönen bir mile sahiptir. Bu milin hızı makine üzerindeki tuşlarla kontrol edilebilir. Ancak bir mutfak robotunun ucuna takılan kesme aparatları birbirinden farklılık gösterebilir.Bazı aparatlar doğrama işleminde kullanılırken bazı parçalar da ezme, doğrama gibi işlemlerde kullanlmaktadır. Bu işlemleri gören parçaların hem kendi aralarında hem gövdesi ile sonuna kadar uyumlu olması gerekmektedir. Başka bir örnek de matkap olabilir. Matkap ucuna takılan milletin tam olarak çalışabilmesi için toleransa sahip olması gerekir.

Tolerans Hatası Nedir?

Her türlü teknolojik imkana ve ileri derece ustalığa rağmen üretilen ürünler arasında ufak farklılıklar meydana gelebilir. Bu farklılıklar tolerans hatası olarak bilinmektedir. Tolerans, bu küçük farklılıklardan dolayı yapılacak olan işlemin herhangi bir askıya alınmasının önüne geçmektedir. Tolerans hataları ise birbirinden farklı sebeplere sahiplerdir. Bu sebepler genel olarak şöyledir;

  • Makinedeki yada kullanılan el aletlerindeki hatalar tolerans sebepleri arasında en yaygın olanıdır. Bu tolerans hatası el aleti, çekiç, pense, tornavida, matkap takımı gibi aletlerden kaynaklanan hatadır.
  • Çevresel faktör hataları. Isı ve ışık gibi değişkenler tolerans hatasına neden olan çevresel etkenlerdir. Ölçü aletlerinde yada ölçülecek malzemenin genleşmesi, büzülmesi, çalışma anında ortam ışığının yetersiz kalması gibi nedenler tolerans hatalarına neden olabilir.
  • İşçilik hataları. Bu hatalar tamamen çalışan kişinin fizyolojik ve biyolojik durumu ile alakalı hatalardır. Çalışanın uykusuz olması, işe olan yeteneği, farklı çalışma şekli gibi durumlardan kaynaklanan kişisel hatalar tolerans hatalarına neden olabilir. Karaca Paslanmaz olarak ürettiğimiz bütün ürünlerde tolerans hatasını en aza indirgemeyi hedef alarak çalışıyoruz. Hangi alanda olursa olsun ürettiğimiz bütün parçaların yedekleri kullanıldığında ilk günkü performanslarını sergilerler ve çalışmanın yarıda kalması gibi bir durum kesinlikle söz konusu bile olamaz. Sitemizde bulunan bütün ürünlerimiz hakkında her türlü soru ve görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Müşteri temsilcilerimiz mesai saatleri içinde projeleriniz için ihtiyaç duyduğunuz tüm ürünlerimiz hakkında size detaylı bilgi verebilirler.
Bize Ulaşın