Oldukça fazla yüksek sıcaklıklarda uygulanmakta ulan çok iyi derecede direnci ile ısı dayanımı olan bir paslanmaz olarak bilinmektedir. Bilinen genel özelliklerine baktığımızda ise ısıya dayanıklılık, korozyona dayanıklılık, düşüt maliyet ile neredeyse yüzde yüzlük bir geri dönüşüm, çekicilik ve estetik olmaktadır. Ayrıca ağırlık ve dayanıklı özelliği, üretimi ile temiz kolaylığı, bakteri ihtiva etmemesi ile biyolojik oluşu da önemli özellikleri arasında yer almaktadır. Bu paslanmaz görüldüğü şekilde diğer ürünlerdeki gibi hemen hemen her türlü ana özellikleri bünyesinde barındırmaktadır.

Seriden ayıran en önemli ve tek özellik ise 216, 304 kalitelerinden ısıya karşı daha fazla tesir gösterememesinden dolayıdır. Ayrıca ostenitik grubunda sınıfı bulunmaktadır. Şekil verme özelliği ise soğuk olarak çok iyi seviyede olduğu gibi kaynaklama tekniği ise birtakım gaz eritme haricindeki bütün kaynak tekniklerinde kolaylıkla kullanılması ile bilinmektedir. Özellik bkımından da talaşlı imalat olması uygun takım çeliği ile soğutma halinde olmaktadır. Çok aşırı sıcaklık malzemesi olduğunu tekrar belirtmekle beraber 1000 santigrat derece civarına kadar da dayanıklılığı bulunmaktadır. Sürünme özelliği ve çekme dayanımı da iyi seviyede belirtilmektedir.

Kullanım alanlarına baktığımız zaman ısıya dayanıklı mutfak eşyaları çaydanlıklar ve termoslar. Ayrıca tav kapları, semantasyon kapları ile fırın yapımları hava ön ısıtıcıları olmaktadır. Nikel seviyesi % 12 – 15 ve krom seviyesi de % 22 – 25 olması da fazla sıcak sonucunda ortaya çıkacak olan oksidasyonun önüne geçmektedir.

Bize Ulaşın