Makine ve boru hatlarının birbirinden farklı alanlarda kullanımı bulunan, birbirinden farklı bölmelerin sızdırmayacak şekilde birleştirilmesiyle beraber yaygın kullanımı olan malzemeler flanş olarak adlandırılır. Boru bağlantı elemanlarından biri olarak tanımlanan paslanmaz flanşlar, sızdırmazlık özellikleriyle beraber basınç sınıfına göre contalar yardımıyla kullanılır. Paslanmaz flanşlar, genelde flanş hatta bağlantı özelliklerine göre flanş ölçüleri belirlenmesiyle beraber yapılır. Aynı şekilde flanş çeşitleri de çeşitli normlara göre sınıflandırılır. Avrupa normu ve Amerikan normu olarak ayrılan flanşlarda, uygulanan basıncın farklı standartlara olarak ayrılması ile beraber değişiklik gösterir.

Genellikle yuvarlak şekillerde olmasıyla beraber hem kare hem de dikdörtgen şekillerde de paslanmaz flanş modelleri bulunur. Cıvata ile birlikte birleştirilerek, vidalama ile boruya birleştirilip, basınç değerlerine göre birbirinden farklı niteliklerde de tasarımı bulunur. Bazı kullanım yerlerinde de kör flanş kullanılır. Kör flanş ise, boruların bittiği yerde kaplama veya kapatma için kullanımı olan türleridir. En çok da mekanik parçaların birbirine birleştirilmesi için destek elemanlar olarak bilinir ve kullanılır. Doğrudan mekanik parçalarla ilgili olarak bağlantı elemanları da olurlar.

Paslanmaz Flanş Nerelerde Kullanılır? 

Pürüzsüz bir kaynak oluşturması adına paslanmaz kaynak flanşlar kullanılır. Yüksek basınçlı uygulamaların olduğu alanlarda flanş genel olarak kullanılır. Benzersiz ve faydalı olması açısından da paslanmaz çelik flanşlar, yüksek basınçlı küçüp çaplı alanlarda çok fazla kullanıma uygundur. 

Flanş tipi olarak kullanım alanlarına göre çeşitlilik göstermesiyle beraber kör flanşlarda yaygın olarak kullanılır. Tamamen borudan gelen akışı önlemek amacıyla kullanılan flanş kullanım alanları arasında direkt olarak boru hatlarını ve pompalarını kapatmak için en çok kullanılan malzemedir. Çoğ zamanlarda da su tesisatında, sıvı veya gaz basınçlarında da test etme amaçlı kullanım bulunur. Bu sayede kontrol kapağı olarak tercih edilir ve yaygın şekilde de kullanılır. Kolayca yönetimi uygundur ve genişlemeye uygun şekilde de tercih edilmektedir. 

Paslanmaz düz flanş modeller, birbirinden farklı mühendislik alanlarında ve çeşitli tesisatlarda da kullanımı bulunur. Petrol, gaz veya su gibi birbirinden farklı boru hatları olarak üretilen alanlarda da yine tesisat elemanının bir parçası olarak bulunur. Boru hatlarında genel olarak kullanıldığı gibi enerji üretimi veya kimyasal üretimin olduğu pek çok farklı boru hatlarında da paslanmaz çelik olarak yaygın kullanımı vardır. Hem malzeme hem de sıvı çeşitlerine göre servis ortamlarına uygun şekilde birbirinden farklı kullanılan flanşlara tip ve şekil bakımından ayrılması mümkündür.

Paslanmaz düz flanş modelleri de kullanılan alanlar olarak borulara gem ya da arkadan kaynak yapılmasıyla beraber kullanılmasıyla bilinir. Bu çeşidi de düz flanş olarak adlandırılır.

Paslanmaz dişli flanş modellerde en çok makineler, çeşitli tesisatları bağlanmalarıyla beraber bilinir. Ağırlıklı olarak çeşitli boru tesisatları içerisinde kullanılan flanşlar, paslanmaz ve kullanılan pompa çeşitleriyle bilinir. Makinelerle ilgili de yaygın şekilde kullanımı bulunur. Birbirlerine bağlantı yapmak için ya da benzer şekilde dişli – kaynaklı bağlanma yerleriyle beraber he tesisat hem de makinelere uygun şekilde kullanımı bulunur.

En büyük sorunlarından biri olarak montaj esnasında hatalı bağlantı olduğunda, sızdırma sorunu yaratabilir olacağıdır. Bunun için de kullanım alanlarında flanşların cıvatalarını doğru şekilde kontrol ederek, arızalanmalar ya da sorunlar varsa, bunların giderilmesini sağlamak olacaktır. Hasarları azaltmak için, sızdırmazlığı gidermek adına tercih edebileceğiniz en iyi flanş modelleri olacaktır.

İki kapalı alanı birbirine bağlantısını yapmak adına kullanılan flanşlar, otomotiv sektöründe de yaygın şekilde kullanılır. Bağlantıyı en iyi şekilde motor ile şanzıman arasında yapması adına direkt olarak flanş sağlar. Motorların içerisine girecek herhangi bir toz tanesi, zorlayıcı ve motoru arızalandıracak bir neden olurken, bu noktada küçük nesnelerin girişine dahi izin vermemesi adına direkt olarak paslanmaz flanş modelleri kullanılır. Mühendislerin otorun dış mahfazalarına uygun şekilde ya da şanzımanı uygun bağlayarak, her ikisini de korumak adına tercih edilir ve kullanımı olur.