Çelik boru ve profillerin kullanıldığı projeler genellikle büyük çaplı projelerdir. Bu projelerde en küçük bir hata bile projenin genelini etkileyen bir sonuç ortaya koyabilir yada işçilik ve malzemenin boşa gitmesine neden olabilir. Bu olumsuzlukların önüne geçmek için profil ve boruları el ile kesmektense makine ile kesmek tercih edilir. Çapaksız boru kesimi yapmak için kullanılan en yaygın teknolojik ürünler ise çapaksız boru kesim makineleridir.

çapaksız boru kesim

Çapaksız boru kesim hem üretici için hem de proje sahibi için büyük avantajlar sağlamaktadır. Üretici müşterinin siparişlerini en iyi ve en doğru şekilde çapaksız kesimle karşılar. Çünkü malzemeden en az fireyi bu sayede verir.

Tamamen makine gücüyle yapıldığı için insan iş gücü de büyük oranda azaltılmış olur. Bu kesim türü makineler sayesinde yapıldığı için insan kaynaklı hataların da önüne geçilmiş olur.

Bu kesim proje sahibi için de avantajlıdır. Projesi için gerekli olan boruların birebir elindeki ölçüleri ile aynı olması onu hem detaylı işçilikten kurtarır hem de borularına ek yapılmasının önüne geçer. Çapaksız boru kesim milimetrik bile olsa malzemeden fire verilmemesini amaçlar. Bu yüzden projedeki yerine yerleştirilen borular projede istendiği gibi tam olarak yerine yerleştirilir.

Çapaksız Boru Nerede Kullanılır?

Çapaksız boru nerede kullanılır? Çapaksız borular genellikle çelikten üretilen ve farklı boyut ve çaplardaki borulardır. Ölçünün ve oranlamanın hassas olduğu sanayi alanlarında kullanılır. Bu alanlardan bir tanesi kimya endüstrisidir.

Kimya endüstri tesislerinin çoğunun kurulumunda çapaksız borular kullanılmaktadır. Hem doğru ölçme ve oranlama yapılması açısından hem de uzun ömre sahip olmasından dolayı endüstri üretim tesislerinin en tercih edilen sistem elemanlarından bir tanesidir.

Petrokimya tesisleri çapaksız boruların tercih edildiği bir diğer endüstri koludur. Buralarda bu boruların tercih edilmesinin en büyük sebebi de uzun ömürlü olmaları ve sızdırmazlık özelliğine sahip olmalarıdır. Yine bu özelliklerinden dolayı bu çelik borular gıda endüstrisi, plastik endüstrisi, ve kağıt sanayinde de kullanılmaktadır.

Karaca Paslanmaz olarak yılların verdiği bilgi ve birikimle bütün paslanmaz çelik boru imalatında olduğu gibi çapaksız boru alanında da sektörünün öncü firmalarından bir tanesiyiz. Sektördeki her türlü yeniliği ve gelişmeyi yakından takip ederek, çağın getirdiği imkan ve fırsatları değerlendirerek müşterilerimize her zaman en kaliteli paslanmaz çelik ürün çeşidini en uygun fiyata sunuyoruz. 

Paslanmaz çapaksız boru ve diğer paslanmaz çelik ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için müşteri temsilcilerimizle görüşebilirsiniz.

Bize Ulaşın