Bize Ulaşın

1751 yılında Baron Alex tarafından geliştirilmiş yapısı ağır, gümüş renginde kimyasal bir elementtir.

Nikel madeni demir elementi bir alaşıma girme özelliğine sahiptir. Çeşitli kullanım alanına sahip nikelin en çok kullanıldığı alan paslanmaz çelik üretimidir.  Paslanmaz çeliğin paslanmazlık özelliğini başlıca veren elementtir. Dünyada yüzde 80 Rusya – Kanada’dır.

Sembolü Ni olarak gösterilen element periyodik cetvelin 8. Sırasında yer alır. İlk bulunduğunda cama yeşil vermek için kullanılırdı. Ancak sonraları metal paralarda kullanılmaya başlanan nikel kuvvet farkındalığı yarattı. Özellikle de paslanmaz karşı müthiş bir direnç sergilemesi ninemden paslanmaz çelik üretimini geliştirdi. Bu sayede de sanayi ve endüstri alanında çok sık kullanılmaya başlandı.

Nikel Hangi Alanlarda Kullanılır?

Nikelden elde edilen paslanmaz çelikler en çok tren ve uçak yapımında kullanılmaktadır. Ayrıca günlük yaşantıda kullandığımız pek çok metal eşyada da nikele rastlamak mümkündür. En basitinden bozuk paralarda dahi nikel bulunmaktadır. Ayrıca pek çok alanda kullanılan mıknatısalar da nikel içermektedir.

Nikelin Özellikleri Nelerdir?

Nikel su ya da hava ile herhangi bir tepkime içerisine girer ise paslanma söz konusu olabilir. Ancak baz ve aside karşı son derece dayanıklıdır. Bu özelliği sayesinde petrol ve kimyasal madde taşımacılığında ya da işlenmesinde çok fazla tercih edilir. Aynı zamanda nikelin mükemmel hidrojen emme özelliği bulunmaktadır. Ayrıca kimya alanında çok fazla nikel kullanılmasının bir diğer nedeni de nikelin kataliz özelliğine sahip olmasıdır. Ancak tüm bu özellikleri bir yana nikel en çok paslanmaz çeliklerin üretiminde kullanılır. Nikel kullanılmayan bir çeliğin paslanmaz özelliğinden söz etmek mümkün değildir. Ayrıca fırın ve sıcak su kazanlarında kullanılan paslanmaz çeliklerde diğerlerine gire daha fazla nikel kullanılır. Çünkü nikelin ısıya dayanıklılığı da mükemmeldir.