Sağlamış olduğu özellikler üzerinden pek çok alanda kullanılan süper alaşım nedir üzerinden de merak edilen konular içerisinde geliyor. Genel olarak süper alaşımlar önemli miktarda kuram içeren, yüksek korozyon gücüne sahip dirençli yapılar olarak öne çıkar. Aynı zamanda paslanmaz çelikleri modifiye edilmiş hali şeklinde de bilinen tasarımlar olduklarını söylemek mümkündür.

Temel yapısı değişik alaşımlardan meydana gelmesi doğrultusunda, oldukça güçlü ve dayanıklı bir yapı olarak ifade edilebilir. Aynı zamanda yüksek sıcaklık üzerinden dayanıklılık oluşturması ve estetik açıdan da sağlamış olduğu yapı doğrultusunda geniş alanda değerlendirilmektedir.

Bu konuda özel tasarım süper alaşımları, site bünyesinde amaca uygun şekilde de elde edebilir ve değerlendirebilirsiniz. Sunmuş olduğu avantajlar ve özellikler ile birlikte günümüzde en önemli materyaller içerisinde olduğunu söylemek mümkün.

Süper Alaşımların Özellikleri

Sonuç olduğu özellikler ile beraber süper alaşımların günümüzde yaygın biçimde farklı alanlarda kullanıldığını ifade etmek gerekir. O yüzden birçok değişik alanda tercih edilen en önemli alaşımlar arasında geliyor.

Bazı özellikleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Öncelik olarak yüksek sıcaklığa dayanıklı ve direnç gösteren bir yapı olarak öne çıkar.
  • Yüksek yüzey kararlılığına sahiptir.
  • Yüksek korozyon dayanımı kapsamında değerlendirilir.
  • Yüksek mekanik özellik yapısı üzerinden ön plana çıkar.
  • Yüksek performans göstermesi ile birlikte birçok farklı alanda kullanılır.
  • Demir, kobalt ve nikel gibi daha birçok farklı elementin bir araya gelmesiyle beraber kullanılan en güçlü alaşımlar içerisinde öne çıkar.

Bu şekilde sunmuş olduğu birçok farklı özellik ile beraber günümüzde genellikle çok fazla kullanılan bir üründür. Özellikleri uzun vadede sağlamış olduğu ayrıcalık kapsamında oldukça önemli bir yere sahiptir.

Süper Alaşımlar Nerelerde Kullanılır?

Taşımış oldukları avantajlar ve özellikleri ile beraber günümüzde süper alaşımların geniş bir kullanım yelpazesine yayıldığını söylemek mümkün. Çünkü en başa dayanıklılık oluşturması ve yüksek dirence sahip olmasının yanı sıra, aynı zamanda paslanmaz bir yapı üzerinden öne çıkar.

Diğer yandan yine yüksek sıcaklığa direnç ile birlikte ağır yapılar için oldukça önemlidir. Bu bağlamda uçak motorları, turbo şarjlar, nükleer enerji santralleri gibi önemli yerler için yaygın biçimde kullanılır. Aynı zamanda petrol ve doğalgaz endüstrisi için vazgeçilmez önemli malzemelerden biridir.

Uzay araçları, tıbbi cihazlar, yüksek sıcaklık uygulamaları ve ısıtma ürünleri için yine en önemli materyaller arasında yer alır. Tüm bu kullanım alanları göz önünde bulundurulduğunda, günümüzün en önemli ürünleri içerisinde olduğunu ifade etmek mümkün olmaktadır.

Süper Alaşım Çeşitleri

Süper alaşımlar, özellikle yüksek sıcaklık, aşırı basınç ve korozyona maruz kalan endüstriyel uygulamalar için geliştirilmiş, olağanüstü mekanik dayanıklılık ve oksidasyon direnci sunan çeşitli metalik malzemelerdir.

Demir Esaslı Süper Alaşımlar

Özellikle 650 santigrat dereceye kadar dayanıklılık gösterip kullanılan en önemli yapılar içerisinde demir esaslı süper alaşımlar yer alıyor. O yüzden gaz türbin motorları olduğu zaman ilk sırada yer alan malzemeler içerisinde gelir. Bu sebepten dolayı yüksek sıcaklığa dayanıklı ve dirençli bir yapı oluşturmasından dolayı, günümüzde pek çok alanda en önemli materyaller arasında ön plana çıkar.

Tabii sadece demir yapısı değil aynı zamanda birçok farklı elemente de sahiptir. Burada durum sadece çok daha yüksek oranda demir içermesi ile birlikte demir esaslı süper alaşım olarak ifade edilir. Fakat nikel esaslı süper alaşımlara göre dayanıklılığı ve direncinin daha aşağıda olduğunu da eklemek gerekir. Yine de ortak şekilde uzun vadede paslanmaz özelliği ile kullanılan en kaliteli ürünler içerisinde ön plana çıkar.

Nikel Esaslı Süper Alaşımlar

Daha çok %50 ile %70 arasında nikel elementi bulunan süper alaşımlardır. Özellikle sahip oldukları bu oran üzerinden en dayanıklı ve direnç gösteren materyaller içerisinde yer alır. O yüzden verimliliğin daha da artması amaçlı farklı elementler karışım üzerinden ön plana çıkar. Bunlar içerisinde kobalt, zirkonyum, molibden, demir ve bor gibi daha birçok farklı element bu açıdan kullanım noktasında söz konusudur.

Geniş kullanım alanı olması ile birlikte özellikle hem darbeyi hem de sıcaklığa dayanıklılığı kapsamında ön plana çıkan süper alışımlar içerisinde yer alır. Ağırlıklı olarak nikel bulunması sebebiyle özellikle yüksek ağırlığa sahip ürünler için çok fazla değerlendirildiğini söylemek gerekir. Bu özel ve süper alaşımlı ürünlere kategori üzerinden ulaşabilir ve farklı alanlar için güvenli şekilde temin edebilirsiniz.

Kobalt Esaslı Süper Alaşımlar

Adından da anlaşılacağı üzere ana elementi kobalt olan sistemler kobalt esaslı süper alaşımlar olarak değerlendirilir. Aynı zamanda nikel, krom ve az miktarda molibden gibi daha birçok farklı elemente sahip olarak karışım şeklinde hazırlanır.

Katı ve erik ile birlikte karbür fazları üzerinden geçmek suretiyle, verimliliği ve dayanıklılığı daha da üst noktaya çıkmaktadır. Bu sebepten dolayı farklı elementlerin alaşımı doğrultusunda aşamalı biçimde hazırlanan bu özel süper alaşım, birçok alanda yüksek dayanıklılık ve direnç göstermektedir.

Yaygın şekilde kullanımı doğrusunda günümüzde en önemli alaşımlar içerisinde olduğunu ifade etmek mümkündür. Kaliteli malzeme yapısı ve kullanım alanına bağlı olarak farklı amaçlar altında bu ürünlere güvenle ulaşım sağlayabilirsiniz. Üstelik aynı zamanda uygun fiyatlar kapsamında değişik ölçüler ve ebatlar doğrultusunda özel olarak üretimi sağlanmaktadır.

Süper Alaşımın Avantajları Nelerdir?

Geniş bir kullanım alanına yayılması doğrultusunda günümüzde süper alaşımlar birçok avantajı üzerinden değerlendirilmektedir. Öncelik olarak farklı elementlerin değişik yüzdeleri üzerinden hazırlanması doğrultusunda önemli potansiyel teşkil ediyor. Çünkü bu sayede farklı elementlerin özellikleri ile birlikte değişik süper alaşım tasarımlarını hazırlama şansı elde edilmektedir.

Bu da kullanım alanına bağlı şekilde farklı özellikleri doğrultusunda alaşımları değerlendirme imkanı sunuyor. Diğer yandan yüksek sıcaklıklara dayanıklılığı doğrultusunda önemli bir avantaj vererek farklı biçimlerde üretimi sağlanır.

En önemlilerinden biri ise oksidasyon ve korozyona dayanıklı olmasıdır. Bu da birçok farklı ortamda ve hava koşullarında, direnç göstererek sağlıklı şekilde uzun vadede kullanım imkanı sunuyor. Daha çok krom içeren yapısı doğrultusunda ön plana çıkmaktadır. Sunmuş olduğu bu avantajlar eşliğinde günümüzde birçok farklı alanda önemli bir yere sahip olduğunu söylemek mümkün.

Uygun Süper Alaşım Fiyatları

Süper alışım fiyatları kullanım alanı ve aynı zamanda içerisinde barındırdığı element yüzdesine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Aynı zamanda üretim aşamasında kullanılan malzeme kalitesi, planlama ve projelendirmenin yanı sıra ebat ölçü üzerinden de önemli yer taşımaktadır.

Diğer yandan paslanmaz yapısı, korozyona karşı direnç göstermesi ve sıcaklığa dayanıklı gibi pek çok unsur kapsamında farklı fiyatlandırmalar öne çıkabilir. Tüm bu unsurlar ele alındığı zaman kaliteli malzeme yapısında özel üretimde hazırlanmış süper alaşım çeşitlerine, bu güvenilir firma bünyesinde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bize Ulaşın