Nikelin Fiyatı sabit bir değerle konumlandırılamaz. Nikelin Fiyatı Londra metal borsası tarafından yönetilir. Yanı fiyat günlük hatta anlık olarak da değişkenlik gösterebilir.

Dünyada önemli bir yere sahip olan Şili metal borsası da anlık değişimlerini Londra metal piyasasına yapmaktadır. Dolayısıyla Londra metal piyasasının nikel ve diğer metallerin fiyatlarının belirlenmesinde büyük bir rolü bulunmaktadır. Bu piyasanın yıllık işlem hacmi 2 milyar tonu geçmektedir. Dolayısıyla rahatlıkla yıllık ciro 8 trilyon doları geçebilmektedir.

Bu Borsada Fiyatlandırma Nasıl Yapılıyor?

Öncelikle Londra metal borsasında belirlenen fiyatların dünya çapında da geçerli kabul edildiğinin bilinmesi gerekir. Şeffaf bir şekilde belirlenen bu fiyatlandırma sisteminde elbette metal rezervlerinin de büyük payı bulunmaktadır. Rezervlerdeki her değişiklik bu fiyatlandırmayı anlık olarak etkileyebiliyor. Elbette bundan en çok pay alan elementlerden bir tanesi de nikel olmaktadır. Forex gibi piyasalarda nikel bazlı yatırımlar yapmak da mümkündür. Hatta borsa da işlem giriyor olmaları yatırımcılar açısından da nikel fiyatının yakından takip edilmesini sağlıyor.  Hatta bu piyasada nikel üzerinden 1 yıldan uzun forward işlemi yapılmasını da sağlıyor.

Nikel Hurda Fiyatları

İşlenmiş ve kullanılmış olan nikelin hurda olarak satılmasında da devreye giren bir piyasa bulunmaktadır. Dolayısıyla hurda satış fiyatı da Londra Metal Borsasının bir fiyat farkı eksiği şeklinde hesaplanır. Yani kütük ile hurda arasındaki fiyat farkı aslında bu birime eşittir. Aynı zamanda bu fiyatlandırma da pazarlık da devreye girebilmektedir. Ancak Londra Metal Borsası bu pazarlık kısmına hiçbir şekilde müdahale etmez. Pazarlık yalnızca kütük üreticisi ile hurda satışı yapan nokta arasında gerçekleşir. Bir biriminin 15 TL gibi bir rakama satıldığı da bilinir. Ancak bu fiyatlandırma ülkemizdeki hurda değerinin kendi piyasasını oluşturması ile alakalıdır. Londra metal piyasası ile bir ilgisi bulunmaz.

Bize Ulaşın