Türkiye’de paslanmaz çelik üretilmesi gerekmektedir. Çünkü bunu yapabilecek yeteneğimiz var cevher olarak. Krom madeni ülkemizde oldukça yaygın olarak mevcuttur.

Dışarıdan ithal ettiğimiz her ürün için yurtdışına döviz gönderiyoruz. Bizim dışarıdaki dövizi kendi ülkemize çekip ekonomik olarak kalkınmamız lazım. Bizim yerli milli iş adamlarımıza ihtiyacımız var. Sakıp Sabancı gibi vatanperver olmalıyız. Yaptıklarını yazdığı gibi yapamadıklarını da kâğıda dökmüştür. Neyi yapamadığını diye sorduğumuzda New York ‘da çok işlek bir caddede plaza oteli almak istemiş ancak alamamış. Kısmet olmamış neden bu kadar istediğini sorduğumuz da orası lokasyon itibariyle her yıl milyonlarca turist ağırlayan bir yer. Biz orayı alıp önüne Türk bayrağını dikmeliyiz. Hem ülkemizin reklamını yapmalıyız hem gelen Türk işadamlarına burada ufuk açıp olanaklardan sunmalıyız demiş, Ne denli milli ve yerli iş adamı olduğunu anlamış bulunuyoruz. Aslında Ticaret arayışı sürekli artarak devam etmelidir. İnsanlar önce kendi ruhsal sağlığı için sonra ailesi için sonra akrabaları için sonra ülkesi milleti için sonra mensup olduğunu din için İslam alemi için ve sonrasında dünya insanlığı için çalışmalıdır.

Başarı sermayelerini doğru kullanmalıdır. Akıl teri ile alın yerini doğru orantıda çalıştırmalıdır.

Keza M. Kemal Atatürk Savarona yatında devlet adamlarına verdiği yemekte garsonun şarabı dökmesine bozulan mevkidaşına ben bu millete her şeyi öğrettim de bir uşaklık yapmayı öğretemedim demiştir. Bize böyle inanan devlet adamlarına borcumuzu ödemek için bizim de imanımız işimizin hakkını vermemiz Türk sanayi iş adamlarımızı desteklememiz gerekmektedir. Yabancı sermaye bizden önemli değil Su akar içinde kum kalır misali gibi…

Konumuza dönecek olursak çok basit bir mantık aslında bildiğimiz üzere birkaç firma ortaklığında Türkiye’de üretim yapılacaktı. Devletten tüm teşvik ve imtiyazları almalarına rağmen bu üretim gerçekleşmedi. Çünkü bahsettiğimiz gerçek bir üretim, Topraktan cevherin alınmasıyla başlayıp, içindeki materyallerin ayrılmasıyla devam edip, Nikel, Molibden gibi gerekli olan element kimyasallarını ilave edip sıvı ark ocağında kaynayıp yassı mamul haline gelmesiyle elde edilen paslanmaz çeliklerin Türkiye tüketimi 570,000 bin tondur. Ancak biz sadece Türkiye tüketimini değil bu ürün global ortamda pazarlayıp tüm dünya ya ihraç etmenin derdinde olmalıyız.

Demir çelik Dünyanın en kaliteli 3. Cevherini ortaya koyup ödüller alabiliyorsak Paslanmaz Çelikte ’de bunu yapabiliriz ve yapmalıyız. Burada dikkat etmemiz gereken posco burada üretim yapmıyor ve sonuç olarak, Döviz G.Kore’ye gidiyor. İstihdam sağlıyan olabilir. Ancak büyük resmi görüp bu milletin sadece alın terini kullanmak ne derece doğrudur.

Biz bu işin mühendislik kısmında, pazarlama kısmında, üretim kısmında, finans kısmında kısaca hemen hemen her alanında olmalıyız. Yabancı sermaye ülkemiz için iyidir. Ancak yerli ortak bizim pek üstesinden gelebileceğimiz bir durum değildir. Sermaye ortamına girildiğinde doğal olarak hisseleriniz o oranda azalacak ve şirkette söz hakkınız kısıtlanacaktır. Onun için yerli olmak milli olmak kendi göbeğimizi kesmek şarttır. Devlet yurtdışından alınan paslanmaz çelik ürünlerine vergi getirip bura da sözde üretim yaptırmayı destekler ise burada ki satıcılar zorlanır. Çünkü paslanmaz çelik o firmanın tekeline girer ve adaletimiz yargılanır hale gelir ve hiç kimsenin – kişilerin kurumların inisiyatiflerine merhametlerine ve vicdanlarına bırakılmayacak konular vardır. Paslanmaz çelik sektörünü kimsenin handikabı altına verilmemelidir.

Paslanmaz Çelik Üretimi

Paslanmaz çelik hem korozyona dayanımı hem de sağlam yapısından dolayı özellikle ağır sanayii de en çok kullanılan metallerden bir tanesidir. Otomotivden inşaata kadar birçok sektör için gerekli olan birçok parçanın üretimi çelikle gerçekleşmektedir. Çeliğin bu denli geniş bir alanda kullanılıyor olması pazar konusunda kesinlikle sıkıntısı olan bir ürün olmadığını gösterir. Bu yüzden çelik üretimi yapan ya da yapacak olan firmaların ürünlerini satış konusunda çok büyük pazarlama sıkıntısı çekmezler.

Paslanmaz çelik üretimi, bu ürünün geniş kullanım alanına sahip olmasından dolayı ülke ekonomisine büyük katkı sağlar. Örnek vermek gerekirse paslanmaz çelikten üretilen paslanmaz boru ve onun bağlantı elemanları ülkemizde üretilebilir. Ancak bu ürünleri üretmek için kullanılan hammaddenin yani paslanmaz çeliğin de ülke içinde kullanılması ürünün tamamen yerli olmasını sağlar. Her ne kadar ithal alınan paslanmaz çelik ülke içine sokulduktan sonra onunla paslanmaz boru, boru bağlantı elemanları, paslanmaz mutfak araç gereçleri, çelik kapı gibi ürünler yapılarak çeliğe katma değer kattıktan sonra satmak karlı iş olsa da, yerli üretim paslanmaz çelikten yapılmış ürünler yurtdışına döviz çıkmasının iyice önüne geçer.

Paslanmaz çelik üretiminin ülke ekonomisine bir diğer katkısı da büyük oranda istihdam sağlamasıdır. Genel olarak kullanım alanlarını belirttiğimiz paslanmaz çelikten yüzlerce ürün yapılması bu ürüne katma değer katacak iş gücünün de sayısının fazla olmasını gerektirir. Bu gereklilik ülke ekonomisindeki çalışan sayısının artmasına bu da ülkedeki işsiz sayısının azalmasına yol açar.

Paslanmaz çelik üretimi yerli olduğu takdirde bu malzemeden üretilen ürün fiyatları da ithal paslanmaz çelikten üretilen ürünlere göre daha uygun olur. Çünkü ürün her ne olursa olsun hem döviz bazlı olmamış olur hem de dışa bağımlılığı ortadan kalkmış olur. Herhangi bir ürünün dışa bağımlılığının olmaması onun fiyatlarının döviz bazlı belirlenmemiş olması anlamına gelir. 

Paslanmaz çelik üretiminin ülke ekonomisine katkısına bahsettikten sonra biraz da paslanmaz çelikten üretilen malzemelerden bahsedelim. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi paslanmaz çelik birçok sektörde kullanılmaktadır. Bu sektörlerden bir tanesi de paslanmaz boru ve paslanmaz çelik levhalardır. Paslanmaz borular başta yapı tesisatlarında ve fabrikalarda olmak üzere birçok alanda kullanılan ürünlerdir. Paslanmaz çelik boruların kullanıldığı alanlar genellikle uzun yıllar kullanılması beklenen alanlardır. Bu alanlarda en büyük şartlar arasında paslanmazlık ve sızdırmazlık en önemli ihtiyaçtır. Paslanmaz çelik borular arasında özellikle dikişsiz paslanmaz çelik borular bu ihtiyaçlara cevap veren en iyi ürünler arasındadır. Doğalgaz tesisatlarında, kimya sektörünün birçok iş kolunda paslanmaz çelik borulara ihtiyaç duyulur.

Paslanmaz çelik inşaat sektöründe de yaygın olarak kullanılan bir malzemedir. Son yıllarda oldukça talep gören hafii çelik ve ağır çelik ev inşaatında paslanmaz çelik profiller tercih edilir. Demir ve çimentonun kullanılmadığı bunun yerine bina iskeletinin çelik profillerden oluşturulduğu ev ya da ofisler hem daha ekonomik hem de depreme karşı daha dayanıklı yapılardır. Bu yapılar ayrıca prefabrik şekilde de imal edilerek farklı alanlarda da kullanılması sağlanır. Şantiyelerde kurulan yatakhane, yemekhane ve idari ofis gibi yapılar da prefabrik üretim yöntemiyle çelikten üretilen yapılardır.

Paslanmaz çelik ürünlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak ve her türlü projeniz hakkında fikir alışverişi yapmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Bize Ulaşın