Demir çelik endüstrisinde kullanılan değerli bir alaşım elementidir. Çekiklere sertlik kazandırır direncin artmasında kullanılır. Ateşe dayanıklılık sağlar. Paslanmaz çeliğin olmazsa olmaz kilit elementleri arasında yer alır.

Molibdenin aynı zamanda insan sağlığı için de büyük bir önemi bulunmaktadır. Özellikle enzimler üzerinde faydalı etkileri bulunur. Ancak molibden asıl olarak paslanmaz çeliklerin ana maddesidir denilebilir. Ayrıca molibden doğada saf olarak bulunmamaktadır. Yine krom gibi işlenerek saf hale getirilebilir.

Molibden Hangi Alanlarda Kullanılır?

Molibdenin sıcağa karşı muhteşem bir mukavemet özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle çelik ve demir endüstrisinde apayrı bir yere sahiptir.  Özellikle çekiklere sertlik kazandırması ile bilinir. Yanı sanayi, kimya, tarım ve inşaat sektöründe kullanılan çeliklerin diğer çekiklere gire daha fazla molibden ilavesi aldığı bilinir. Çünkü bu çeliklerin daya dayanıklı olması açısından bu elemente ihtiyacı bulunur. Bunun yani sıra molibden saf olarak da metal olarak kullanılabilir. Özellikle metal çubuk yapımında yalnızca bu  elementin kullanıldığı da bilinmektedir. Isıya dayanıklılığı sayesinde cam üretme ve işleme fırınlarının yapımında molibden vazgeçilmezdir. Aynı zamanda astronomi alanında da uzay araçları yapımında kullanılırlar.

Dünya Üzerindeki Molibden Rezervleri

Molibden en çok Amerika’da çıkarılmaktadır. Bunların basında da Colorado eyaleti gelmektedir. Yine Rusya, Kanada ve Çin de molibdenin en çok çıkarıldığı ülkelerdendir. Ancak dünya üzerindeki molibden rezervinin yaklaşık yüzde 58’i 4 ülkede bulunmaktadır. Basta Amerika olmak üzere Şili, Çin ve Kanada’dır. Ülkemizdeki bakır madenlerinde de sık sık molibden elementine rastlanmaktadır. Ancak çıkarma maliyeti bu düşük molibden karını karşılamamaktadır. Bu sebeple de çıkarılıp işlenmez. Molibden rezervlerini aramak ve çıkarıp işlemek bir bakıma ciddi bir maliyet dr gerektirmektedir.

Bize Ulaşın