Boru tesisatlarında kullanılan düz bağlantı elemanlarına manşon adı verilmektedir. Bir boru tesisatı kurulacağı zaman, uzunluk önemli bir konudur. Bu borular doğal olarak belirli ölçülerde üretilmektedir. Paslanmaz boruların çok uzun olması gereken alanlarda birbirlerine bağlantı elemanlarıyla bağlanması gerekir. Bu bağlantı elemanları ise dirsek ve manşon gibi elemanlardır.

Paslanmaz Manşon

Boru hatlarında dirsekler, hattın farklı bir yöne gitmesi gereken durumlarda kullanılır. Paslanmaz manşon bağlantı elemanları ise düz hattaki boruları birbirine bağlamak gereken durumlarda kullanılmaktadır. Paslanmaz çelik boruların geniş bir kullanım alanı vardır. Hem endüstriyel alanlarda hem de konutlarda kullanılan bu boru tesisatları sebebiyle paslanmaz manşonlar da tüm bu alanlarda ihtiyaç duyulan elamanlardır. Bu sebeple paslanmaz manşonların da kullanım alanı hayli geniştir. Bu ürünler düz boruların birbirine eklenmesini sağladığı gibi aynı zamanda boru tesisatının vana ya da tüp ile birleşmesine de olanak tanır.

Montaj Türüne Göre Paslanmaz Manşon Tipleri

Paslanmaz manşon elemanlar, hem ölçü açısından hem de montaj şekliyle çeşitlenmektedir. Bu elemanlar, boru hattına üç farklı yolla monte edilebilmektedir. Bu montaj türleri; kaynaklı, kaynaksız ve lehimle montajdır. Montajın türü ise manşonunun tipine göre değişmektedir.

Kaynaklı paslanmaz manşonların iki ucunda da bir diş ya da montaj yuvası yoktur. Bu manşon türü montajında kaynak işlemi gerekir. Özellikle endüstriyel alanlarda kaynaklı montajın özenli bir biçimde yapılması gerekir. Boru tesisatından kaynaklanan yanıcı ve patlayıcı gaz ya da sıvının sızması olumsuz birçok duruma sebep olabilir.

Lehimle monte edilen paslanmaz manşon ise çok ince boru hatlarında kullanılmaktadır. Lehim gerektiren manşonların tecrübeli bir usta tarafından yapılması son derece önemlidir. Aksi durumlarda sızdırma gibi olumsuz sorunlar doğurabilmektedir.

Dişli paslanmaz manşonlar ise diğerlerine oranla çok daha kolay monte edilmektedir ve herhangi bir ustalık gerektirmemektedir. Bu manşonların her iki ucunda da montaj dişleri vardır. Tesisattaki boruların ucunda da bu dişlerle uyumlu montaja müsaade eden dişler bulunmaktadır. Manşonlar çevrilerek borulara kolayca eklenebilmektedir. Sızıntı olmasını engellemek için ise kenevir ya da tesisat bandı kullanılmaktadır. Dişli manşonların montajında elle yapılan işlemin ardından kurbağacık anahtarlarla sıkıştırma yapılması gerekir.

Montaj türüne bağlı olarak hangi manşon tipinin kullanılacağı, tesisatın kullanım amacına, alanına ve büyüklüğüne göre çeşitlilik gösterir. Kullanılacak olan boru tipi hangi manşonun kullanılması gerektiğini de belirlemektedir.

Paslanmaz Manşon Çeşitleri Nelerdir?

Paslanmaz manşonlar, montaj türünün yanı sıra özelliklerine ve yapılarına göre de farklı çeşitlere ayrılmaktadır. Üçe ayrılan manşon çeşitleri şu şekildedir; dişli manşon, redüksiyon montaj ve soket kaynaklı manşon.

Redüksiyon manşonların uçları birbirinden farklı ölçülerde tasarlanmaktadır. Bu manşonların uçlarından biri daha darken diğeri daha geniştir. Genel olarak birbirinden farklı boyutlardaki boruların bir araya getirilebilmesi için kullanılmaktadır.

Dişli manşonlarda ise iki uçta aynı ölçülere sahiptir. Bu manşonlar aynı ölçüdeki borular için kullanılmaktadır. Bu manşonlar ile boruların üzerinde bulunan dişliler iç içe geçmektedir. Herhangi bir alete ve uzmanlığa ihtiyaç duyulmadan monte edilebilen dişli manşonlar oldukça pratiktir. Ancak bu manşonların montajında dikkat edilmesi gereken hususlar da vardır. Bunlardan en önemlisi ise dişlilerin atlanmaması ve karşılıklı olan dişlerin iç içe geçirilmesi gerektiğidir.

Son olarak soket kaynaklı manşonlar ise boruları bir araya getirmek için kaynak yöntemi kullanılan tiptir. Soket kaynaklı paslanmaz manşonlar düz bir şekilde üretilmektedir. Bu tip manşonlarda herhangi bir çıkıntı ya da pürüz bulunmamaktadır. Montaj sırasında sorun yaşanmaması adına soket kaynaklı manşonlarla bağlantı kurulacak boruların aynı yapıya sahip olması gerekir.

Paslanmaz Manşon Ölçüleri

Paslanmaz manşonlarla bilinmesi gereken önemli konulardan biri farklı ölçülerde üretiliyor olmalarıdır. Tesisatta kullanacağınız borularla uygun çaptaki manşonları satın almanız gerekir. Manşonlar boru ölçüleriyle eşdeğer biçimde tasarlanmaktadır. Bu da borularla benzer standartlarda üretilmelerini sağlamaktadır.

Manşonlar kaynaklı, dişli ya da dişsiz gibi farklı tiplerde üretilmekle birlikte ölçü konusunda belirli bir standardı bulunmaktadır. Boruya göre oluşturulan bu standartları bilerek, uygun seçimi yapmalısınız. Boru ve manşon uyumsuz olduğu takdirde boruları birbirine bağlamanın imkânı yoktur.

Paslanmaz Manşon Fiyatları

Paslanmaz manşonların fiyatları değişiklik göstermektedir. Fiyatlardaki bu değişikliğin birçok farklı nedeni vardır. Bu nedenlerin başında ise hammadde gelmektedir. Paslanmaz manşonların üretiminde kullanılan malzemenin kalitesi ve türü fiyatı doğrudan etkiler. Manşonlarda farklı alaşımlar kullanılabilmektedir. Bu alaşımlardaki malzemeler ürünün dayanıklılığını etkiler. Daha dayanıklı ürünlerin fiyatlarında bazı artışların gözlemlenmesi mümkündür. Bunun yanı sıra satın almak istediğiniz miktar, manşonun tipi gibi bazı özellikler de fiyatları etkileyen temel faktörler arasındadır.

Paslanmaz manşonlar hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz. Karaca Paslanmaz olarak, farklı tiplerde en kaliteli materyalleri kullanarak manşon üretimi gerçekleştiriyoruz. Bu manşonlar sayesinde boru tesisatınızı çok daha dayanıklı ve sağlam bir hale getirebilirsiniz. Manşon fiyatları konusunda avantajlı tekliflerimizden faydalanmak için bizi telefonla arayabilir ya da e-mail yoluyla iletişime geçebilirsiniz.

Bize Ulaşın