Yüksek kaliteli bir çelik sınıfı olan 301 yaylık paslanmaz çelik, fabrikalarda sac halinde üretilir ve sanayi sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin kullanımına sunulur. “301” ibaresi çeliğin kalitesini gösterir. Parlak ve açık renkli yüzeyiyle dikkat çeken çelik, bu özelliğiyle dekoratif uygulamalarda sıklıkla tercih edilir.

Arabaların trim parçaları ve jant kapaklarında karşımıza çıkan 301 yaylık paslanmaz çelik mutfak malzemeleri, konveyör sistemleri, çatı drenaj sistemleri, yaylar, kamyon ve treyler gövdeleri, tren ve metro yapımında da kullanılır. Karaca Paslanmaz olarak kaliteli ve uzun ömürlü 301 yaylık paslanmaz üretimini gerçekleştiriyor ve sac formunda birçok farklı sektördeki müşterilerimizin kullanımına sunuyoruz. Aralarında yerli ve yabancı birçok kurumsal firmanın bulunduğu referanslarımıza web sitemizin üst menüsünden ulaşabilirsiniz. Eğer düşünürseniz sizi de mutlu müşterilerimiz arasında görmek bizi çok memnun edecektir.

301 yaylık paslanmaz çelik sahip olduğu üstün mukavemet ve korozyon direnci sayesinde zengin bir kullanım alanına kavuşmuştur. Akla gelebilecek tüm kaynak çeşitleriyle işlenebilen metal, soğuk işlendiği zaman da iyi bir süneklik gösterir. Otomotiv, demiryolu ve uzay/havacılık sektöründe bu metal sıklıkla tercih edilir.

301 Yaylık Paslanmaz Çelik Nedir?

Türkiye’nin yanı sıra tüm dünyada en çok tercih edilen paslanmaz çelik türlerinin başında 301 yaylık çelik gelir. Östenik kategorisinde sıralanan bu çelik türü yüksek miktarda krom ve nikelden meydana gelir. Bu sayede mükemmel bir korozyon direncine kavuşmuştur. Ek olarak bükülme ve kaynak yapma gibi işlemlere uygundur, herhangi bir kırılmaya maruz kalmaz.

İsminde yer alan “301”in anlamını merak ediyorsanız, yalnız değilsiniz. Bu çeliği oluşturan yüzde 17 oranındaki krom ve yüzde 7 nikel alaşımlarını nitelemek için “301” ibaresi kullanılır. Bu kombinasyon sayesinde diğer paslanmaz çelik türlerinden daha sert bir forma kavuşurken esnekliğinden de bir şey kaybetmemiş olur.

Kullanım amacına göre değişiklik göstermekle birlikte daha çok dayanıklılık, uzun ömürlülük ve korozyon direncinin şart olduğu alanlarda 301 yaylık paslanmaz çelik kullanılır. Otomotiv parçaları, yaylar, mutfak eşyaları ve tıbbi cihazlar akla gelen ilk kullanım alanları arasında yer alır.

301 kalite paslanmaz çelik dış görünüşü itibariyle de parlak ve pürüzsüz bir yüzeye sahiptir. İsteğe göre fırçalanabilir veya cilalanabilir. Manyetik olmadığı için elektronik bileşenlerde kullanımı da uygundur. Böylelikle manyetiğin yol açabileceği olumsuz etkilere karşı korunaklıdır.

Şayet siz de uzun ömürlü, yüksek mukavemet özelliklerine sahip ve birçok farklı projede kullanılabilecek kalitede bir çelik arıyorsanız tercihiniz mutlaka 301 yaylık paslanmaz çelik olmalı. Tedarikçi olarak Karaca Paslanmaz’la irtibat kurduğunuz takdirde hem uygun maliyetli hem de uzun ömürlü bir çözümü size sunmaktan memnuniyet duyacağız.

301 Yaylık Paslanmaz Çeliğin Avantajları

Östenik bir alaşım olan 301 yaylık paslanmaz çelik genellikle soğuk işlenir ve şekillendirilir. Korozyon, yıpranma ve aşınmaya karşı yüksek direnç göstermesine rağmen kolayca kaynak yapılabilir. Ticari açıdan kullanım alanlarına baktığımızda ise genellikle otomobil jant kapakları, uçakların yapısal parçaları, tren bileşenleri, treyler parçaları ve türbin bıçakları karşımıza çıkar.

Tavlanmış ve soğuk işlenmiş 301 yaylık paslanmaz çelik, krom ve nikel karışımıyla meydana gelir. Çok mukavemetlidir ve yüksek esneme payına sahiptir. Başlangıçta manyetik olmayan alaşım soğuk işleme maruz kaldıktan sonra manyetik hale getirilebilir.

Zorlu çevre şartlarına karşı direnç göstermesi, ekstrem kullanım alanlarında 301 yaylık paslanmaz çeliğin tercih sebebi haline gelmesini sonuç vermiştir. Ancak 304/304L paslanmaz çeliklerin daha dayanıklı olduğunu belirtmemizde fayda olacaktır. Üretilecek parçanın kullanım alanına göre sizi yönlendirebilir ve 301 yaylık paslanmaz çelik veya diğer alaşımlar arasında tercihte bulunmanıza yardımcı olabiliriz.

Çeyrek, yarım ve tam olmak üzere üç farklı sertlikte üretilebilen 301 yaylık paslanmaz çelik birçok farklı endüstriyel uygulamada karşımıza çıkar. Kimyasallara maruz kaldığında formu bozulmaz. Dış mekanda, denizcilik araçlarında ve sanayi alanında kullanımı bu sebeple yaygındır. 871  °C’ye kadar yüksek sıcaklığa maruz kalabilir ve herhangi bir erime yapmaz. Isıya karşı bu denli dayanıklı olması, zorlu çalışma alanlarında 301 yaylı paslanmaz çeliğin tercih edilmesini sonuç vermiştir.

Yüksek mukavemetli olması sayesinde soğuk büküm veya kaynak işlemine maruz kaldığında bile yapısal bozunuma gitmez. Kırılmaz ve parçalanmaz. Bu sayede birçok farklı sektörde kullanılabilir. Bünyesinde sahip olduğu krom ve nikel alaşımları sayesinde yüzeyde oluşan oksitlenmenin önüne geçilmiş olur. Hava veya suyun olumsuz etkilerinden böylece korunmuş olur. Pas ve korozyon 301 yaylık paslanmaz çelik için risk teşkil etmez.

Sahip olduğu tüm bu avantajlar sayesinde 301 yaylık paslanmaz çelik aralarında otomotiv, inşaat ve havacılığın bulunduğu farklı sektörlerde kullanılabilir.

301 Yaylık Paslanmaz Çelik Nerelerde Kullanılır?

Daha önce de ifade ettiğimiz üzere 301 yaylık paslanmaz çelik üstün özellikleri sayesinde birbiriyle alakasız farklı alanlarda gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Arabaların yakıt tankı, egzoz sistemi ve trim parçalarında bu malzemeyle karşılaşmanız kuvvetle muhtemeldir. Bu alanlarda kullanılmasının sebebi yüksek mukavemeti, yıpranma ve aşınmaya karşı direnç gösterebiliyor oluşudur.

Otomotiv sektörünün yanı sıra elektronik ve ev eşyalarının üretiminde de 301 yaylık paslanmaz çelik kullanılır. Hemen her evde bulunan buzdolaplarının panelleri, çamaşır makinelerinin tamburları ve bulaşık makinelerinin iç kısmında bu çelik karşınıza çıkacaktır.

Cerrahi alet ve medikal ekipman üretimi 301 yaylık paslanmaz çeliğin kullanıldığı bir diğer sektördür. Vücut sıvılarına maruz kaldığında olumsuz etkilenmeyen bu çelik çizilmeye karşı dirençli olduğu için de tercih edilir. Böylece birçok cerrahi alet operasyon sonrası sterizile edilir ve tekrar tekrar kullanılabilir.

Ayrıca bu paslanmaz çelik, vücut dokusuyla reaktif olmadan vücut sıvılarının neden olduğu korozyona karşı koyabildiğinden tıbbi cihaz üretiminde büyük bir potansiyele sahiptir. Örneğin, 301 paslanmaz çelikten yapılmış cerrahi aletler dayanıklı ve çizilmeye karşı dirençlidir, bu da onları ameliyattan sonra tekrarlanan sterilizasyon için ideal hale getirir.

Diğer yandan inşaat ve yapı sektörü de 301 yaylık paslanmaz çeliğin avantajlarından faydalanır. Zorlu hava şartlarına karşı dayanıklı olması, zaman içerisinde pas ve korozyona uğrayıp bozulmaması sayesinde inşaat iskelelerinde tercih edilir. Ek olarak köprü inşaatlarında ve tren raylarında yine 301 paslanmaz çeliğe denk gelebilmeniz mümkündür.

Yukarıda adı geçen tüm sektörlerin ortak noktası, 301 yaylık paslanmaz çeliğin avantajlarından faydalanıyor olmalarıdır. Çok dayanıklı olması, zorlu hava koşullarına direnç gösterebilmesi sayesinde uygun maliyetli ve uzun vadeli bir çözüm arayan işletmelerin tercihi olması hiç de şaşırtıcı sayılmaz. Karaca Paslanmaz olarak bizler de müşterilerimize 301 yaylık çelik kullanarak istedikleri uzun ömürlü parçaları üretebilmeleri imkânını sağlıyoruz. Bu parçalar siz çoğu zaman fark etmeseniz dahi hem günlük hayatta hem de endüstriyel alanda karşınıza çıkabilir. Bu da bizi gururlandıran bir diğer konudur.

301 yaylık paslanmaz çelik fabrikalardan sac halinde, rulo formunda çıkar. Daha sonra kesim işlemine maruz kalır ve plaka şeklinde makinelere girer. Soğuk büküm veya kaynak işlemiyle şekil verilir. Birçok işleme yöntemiyle yüksek uyum gösterir. Yapısı gereği şekil vermesi gayet kolaydır. Buna kıyasla mukavemeti ise şaşırtıcı derecede iyidir.

Bize Ulaşın