Paslanmaz çelik dayanıklılığı ve paslanmaya karşı dayanıklılığı ile birçok sektörde kullanılan bir malzemedir. Gerek boru şeklinde olsun gerekse sac şeklinde olsun paslanmaz çelik üretim sanayisinin en gözde ürünlerinden bir tanesidir.

Paslanmaz çelik denildiğinde akla her ne kadar çelik borular ya da saclar gelse de bu ürün aslında bunlardan çok daha fazlasıdır. Her ne kadar kullanım alanı olarak çelik profil ya da borular kadar olmasalar da paslanmaz büküm çelikler de yine birçok sektörde kullanılırlar. Paslanmaz çelikten bükümler silindir şeklindeki makine parçalarının yapımından köprü yapmına kadar birçok farklı alanlarda kullanılırlar.

Paslanmaz bükümler kullanılacakları faaliyet alanına göre farklı çaplarda olabilir. Örneğin bir çamaşır makinesinin kazanı yüksek kalite paslanmaz çelikten üretilebilir. Bu kazanın üretildiği çelik sac büyük oranda nikel ve krom alaşımına sahiptir. Bu alaşım her zaman su ile temas edecek bir malzemenin paslanmasının önüne geçer. Ayrıca çelik dayanıklı bir malzeme olduğu için makine içinde belli bir oranda yükü eğilmeden bükülmeden kaldıracak güce sahip olmalıdır. Çamaşır makinelerinin kapasitelerinin genellikle 10-15 kg aralığı çelik bir kazan için yüksek bir ağırlık değildir. Ancak bu ağırlık makine içinde bir yıkama esnasında binlerce kez devir ederek döneceği için kazanın yükü olduğundan çok daha fazla güçlü olur.

Paslanmaz bükümün kullanıldığı bir diğer alanda küçük ev aletleridir. Meyve sıkacağı, termos, su ısıtıcı gibi küçük el aletlerinin içinde de yine paslanmaz büküm malzemeler kullanılmaktadır. Bu aletler de su ile sürekli temas halinde oldukları için paslanmamaları çok önemlidir. Bu aletler de içlerindeki kazan bölümlerinde yüksek devir, sıcaklık gibi durumlara maruz kaldıklarından kullanılan malzemenin yüksek dayanıklılık gücüne sahip olması gerekir.

Paslanmaz bükümler sadece elektronik alet ve eşyalarda kullanılmaz. Bu kullanımlarının yanı sıra çok daha ağır imalatlarda çelik bükümlere ihtiyaç duyulur. Bu sektörlerden bir tanesi de inşaat sektörüdür. Tünellerin tavan bölümlerinde yüksek yükü taşıyacak ve demir örgülere yardımcı olacan en iyi malzeme çeliktir.

Paslanmaz büküm ve lazer kesim ürünlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak ve projelerinizi bizimle paylaşmak için müşteri temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz.

Bize Ulaşın