Karaca Paslanmaz, 1982'de Şükrü Karaca tarafından İstanbul'da kurulmuştur. Firma, demir çelik sektöründe uzun yıllar var olmanın verdiği deneyim ile sıkı çalışmanın sonucunda öncü firmalar arasında ilk sıralara yerleşmiştir. Halen faaliyetlerine İstanbul'da devam eden Karaca Paslanmaz, kaliteli ürün memnuniyet getirir düşüncesi ile günden güne daha da büyümektedir.

İleriye yönelik büyük hedefler doğrultusunda ilerleyen firma, demir çelik sektöründe ilk ve tek atılımlar gerçekleştirmeyi hedeflemektedir. Müşterilerinin memnuniyetini ön planda tutarak, kalite ve uygun fiyat garantisi sunan firma bu anlamda prensibini korumayı başarmıştır. Bu sebeple sektörün güvenilir bir ismi haline gelmiştir.

Karaca Paslanmaz en sağlam, kaliteli paslanmaz çelik üretimi gerçekleştirirken aynı zamanda metal malzemeleri ile geniş ürün yelpazesi sunmaktadır. Son teknoloji üretim ve sağlamlık konusunda kendine sonuna kadar güvenen firma, bünyesindeki bütün paslanmaz ürünleri için uluslararası kalite statüsünü almayı başarmıştır.

Karaca Paslanmaz Çelik Ürün Modelleri Nedir?

Birçok sektörde kullanılan paslanmaz çelik, günümüze kadar her alanda sağlamlık açısından en güvenilir malzeme olarak görülmüştür. Demirin korozyona uğraması sonucu elde edilen ve demire belli miktarda karbon eklenmesi ile üretilen çelik türleri, demirden daha güçlü ve sağlam bir yapıya sahiptir.

Çeliğin paslanma ve deforme olmasını engellemek adına belli miktar krom eklenerek üretildiği takdirde paslanmaz çelik dediğimiz daha güçlü ve sağlam bir ürün elde edilmektedir. Karaca Paslanmaz, sektörde paslanmaz çelikten üretilen en kaliteli malzemeler ile geniş ürün portföyüne sahiptir.

Paslanmaz rulo, paslanmaz sac, paslanmaz boru, paslanmaz profil, paslanmaz köşebent, paslanmaz çubuk gibi her alandan işletmenin ihtiyaç duyabileceği malzemelerin üretimini gerçekleştirmektedir. Aynı zamanda Karaca Paslanmaz, bu malzemelerin üretim aşamasında çeliğe uyguladığı ısıl işlem sayesinde dayanıklılığını, sağlamlığını, sertliğini artırırken çeliğin kalite kontrolünü sağlayarak güvenle piyasaya sürmektedir.

Paslanmaz Çelik ve Yumuşak Çelik Arasındaki Farklar Nelerdir?

Her yıl milyarlarca ton çelik üretimi gerçekleştirilmektedir. Pek çok sektörün ortak ihtiyacı olan paslanmaz çelik, sınıfının en iyisi olarak işlev görmektedir. Karaca paslanmaz en iyi hammadde ve en iyi alaşım sonucu ortaya çıkan birinci sınıf paslanmaz çeliğin birçok çeşidini de üretmektedir. Bunlardan bir tanesi işlevsellikte önemli bir görev üstlenen yumuşak çeliktir.

Çelik üretilirken içerisine eklenen bazı maddeler çeliğin hangi kategoride işlem göreceğini belirlemektedir. Kullanılan krom, nikel, silisyum, fosfor ve kükürt gibi maddeler çeliğin yapısını, şeklini ve kalitesini belirlemede yardımcı olmaktadır.

Demir ile az miktarda karbon içeren alaşıma yumuşak çelik denmektedir. Yumuşak çelik paslanmaz çelik arasındaki farklar içeriğindeki karbon oranı ve yumuşak çeliğin oksidasyona uğrama hızı daha fazla olmasıdır. Bu sebeple paslanma ve korozyona uğrama ihtimali çok yüksektir. Ayrıca neme maruz kaldığı diğer çeliklere göre yumuşak çelikte paslanma kaçınılmazdır.

Paslanmaz çelik ise içeriğindeki krom oranının yüksek olması sebebiyle korozyona uğrama, pas ve daha birçok etkene karşı dayanıklıdır. Yumuşak çelik kullanım alanları en az paslanmaz çelik kadar fazladır. Yalnızca korozyon direnci düşük bir alaşımdır. İçeriğinde az miktarda krom bulunması sebebiyle sertlik kazanmamıştır ve bu durum çeliğin kolay şekil almasını sağlamaktadır.

Aynı zamanda en uygun fiyatlı çelik türüdür. Yumuşak çeliğin genel olarak köprü yapımında, araba ve ağır vasıta üretim aşamasında, gemilerde kullanımına rastlanmaktadır. Kaynaklanmasının daha kolay olması sebebiyle yumuşak çelik daha birçok sektörde tercih edilmektedir.

Karaca Paslanmaz Çelik Kullanım Alanları Nelerdir?

Günlük hayatta sıkça kullanılan en sağlam alaşım olan paslanmaz çelikler korozyona karşı, paslanmaya karşı, yüksek sıcaklıklara ve lekelenmelere büyük ölçüde direnç göstermektedir. Bu nedenle farklı kullanım alanlarında karşımıza çıkmaktadır.

Karaca Paslanmaz çeliklerin amacına göre kullanım alanları şu şekildedir; endüstriyel makine üretimi, savunma sanayi, gemi sanayi, mutfak araç gereçleri, havacılık sanayi, uzay sanayi, makine parçaları, araba parçaları ve inşaat sektörü gibi onlarca farklı alanlarda tercih edilmektedir.

Ayrıca Karaca paslanmaz çelikleri yüksek oranda kimya endüstrisinde, yüksek ısıya maruz kalabilecek buhar kazanlarında, matbaa ekipmanlarında ve petrol sanayinde de görmekteyiz. Birbirinden farklı alanlarda kullanımı tercih edilen paslanmaz çelikler korozyona uğramadığı için deforme olma ihtimali en düşük malzeme olması ve büyük ölçüde ağırlığa direnç gösterebilmesi gibi birçok cazip sebebi bulunmaktadır.

Karaca Paslanmaz Çelik Bakımı Nasıl Yapılır?

Paslanmaz çelik üretimi yapan Karaca Paslanmaz, krom, demir ve karbon kullanarak paslanmaz çelik elde etmektedir. Elde edilen paslanmaz çelik, yüzeyinde bulunan ince bir tabaka sayesinde paslanmaya karşı büyük ölçüde direnç göstermektedir.

Ayrıca temizlik konusunda asla zahmet vermeyen Karaca Paslanmaz çelik, günlük hayatta kullanılan temizlik yöntemleri ve malzemeleri ile rahatlıkla temizlenebilir. Kullanılan malzemelerin içeriğindeki kimyasallar çeliğin deforme olmasına sebebiyet verebileceği için uzun süre maruz kalmayacak şekilde üzerinde bekletilmeden temizlik işlemi sonlandırılmalıdır.

Karaca Paslanmaz Çelik Geri Dönüştürülebilir mi?

Geri dönüşüm çevreyi olumsuz etkenlerden koruma ve ekonomik döngüde fayda sağlama konusunda önemli bir girişimdir. Doğanın bize verdiği her bir ürünün kıymetini bilip doğru kullanım sergilemek tamamen bizim elimizdedir. Bu anlamda çelik ürünlerde de geri dönüşüm sağlanabilir. Yeniden üretime alınan çelikler tekrar ekonomiye kazandırılır.

Çeliklerin en çok geri dönüşüm ile buluştuğu yer hurdaya çıkan kullanılamaz hale gelmiş araç parçalarıdır. Ayrıca inşaat, raylı sistemler, mutfak araç gereçleri ya da tarım aletleri gibi birçok alandan binlerce ton ağırlığında paslanmaz çelik tekrar kullanıma kazandırılmaktadır.

Aynı zamanda ufak hasarlar almış paslanmaz çelikler şekli itibariyle çok zarar görmemiş ise geri dönüşüme gitmeden sadece onarım ve tamir işlemi ile kullanılmaya devam edilmektedir.

Karaca Paslanmaz Çelik Faydaları Nelerdir?

Karaca Paslanmaz çelik günlük hayatımızda en çok karşımıza çıkan çeliklerin üretim ve tedariğini sağlamaktadır. Kullandığımız eşyalarda ya da çalıştığımız yerlerde gördüğümüz bu paslanmaz çelikler bizim için büyük oranda fayda sağlamaktadır. Çeliğin bulunduğu alana sağlamlık katması ve hijyenik bir ortam sunması sağladığı en önemli faydalardandır.

Karaca paslanmaz çelikler ağırlığından kat kat fazla yükü taşıyabilmektedir, bu da iş gücünü azaltmaya yardımcı olmaktadır. İnsan gücünün yetersiz kaldığı durumlarda işleyişi sürdürme konusunda büyük fayda sağlamaktadır.

Paslanmaz yapısı sayesinde özellikle gıda sektöründe kullanılan malzemelerin hijyenik kalabilmesi çeliğin en önemli özelliklerindendir. Sağlığa zararlı bütün etkenleri ortadan kaldırdığı için bu alanda da fayda sağlamaktadır. Paslanmaz çeliğe istenilen şekil verildiği takdirde mimari de kullanılır ve tasarımların şık, modern, benzersiz görünmesini sağlar.

Karaca Paslanmaz Çelik Fiyatları Nedir?

Bir çok ürünün üretimi aşamasında kullanılan Karaca Paslanmaz çelikler inşaatlarda, araç üretimlerinde ve gıda sektörü dahil olmak üzere farklı bir çok sektörde kullanılmaktadır. Kullanıldığı sektöre göre paslanmaz çeliğin şekilleri, ebatları, kalınlığı değişmektedir.

Çeliğin şekil ve tasarımları sektörde daha anlaşılır olması açısından numaralandırılmıştır. Aynı zamanda bu numaralar çeliğin içeriğini, sağlamlığını ve kalitesini de belirtmektedir. Çelik malzemelerin fiyatları bu kriterlere göre farklılık göstermektedir.

Paslanmaz çelik sac fiyatlandırmaları yapılırken kalınlık ve incelik göz önünde bulundurulmaktadır. Ham çelik ticaretteki ağırlığına göre hesaplanırken, çelik satışlarında fiyatlandırma tonaj üzerine yapılmaktadır. Ayrıca çeliğin kalitesi fiyatları büyük ölçüde etkileyen en önemli unsurdur.

Karaca Paslanmaz Metal Ürünler Nelerdir?

Karaca Paslanmaz çelikler kadar metaller de hayatımızın çoğu yerinde karşımıza çıkmaktadır. Ancak metal seçimlerinde paslanma riski göz önünde bulundurularak en doğru karar verilmelidir. Karaca Paslanmaz çeliğe nazaran metal malzemelerde yapısal zayıflık olduğu için paslanma riskinin fazla olduğunu belirtmektedir. Ancak kaliteli metallerin kullanım durumuna göre paslanma ihtimali daha düşüktür.

Karaca Paslanmaz, metal malzeme satın alırken muhakkak iyi bir araştırma yapılması gerektiğini ve en kaliteli olan metalin tercih edilmesini tavsiye etmektedir. Paslanmaya dayanıklı metallere örnek verecek olursak bu listede; alüminyum, pirinç ve bronzun yanı sıra galvanize çelikte yer almaktadır.

Karaca Paslanmaz Dekoratif Ürünler Nelerdir?

Karaca Paslanmaz firması demir, karbon alaşımına belirli miktarda krom ekleyerek paslanmaz çelik elde etmektedir. Alaşıma krom eklenmesinin sebebi çeliği paslanmaya karşı güçlendirmektir. Bu sayede Karaca paslanmaz çelik birçok yerde olduğu gibi dekor amaçlı da rahatlıkla kullanılabilir.

Çeliğin tasarımla buluştuğu alanlardan en dikkat çekici, yaygın olanı mutfak aletleri ve beyaz eşyalardır. Şık bir görüntü sunan çelik ev aletlerimiz evlerimizde yerini çoktan almıştır. Ayrıca çelik malzeme inşaatlarda, tıbbi aletlerde, uçaklarda, tarım aletlerinde, savunma sanayi ve makine sanayi gibi birçok alanda işlevsellik dışında dekoratif kullanım şekli ile karşımıza çıkmaktadır.

Karaca Paslanmaz Çeliğin Ömrü Ne Kadardır?

Karaca paslanmaz çeliğin bakımı ve temizliği çok kolay olduğundan uzun vadede kullanım sağlamaktadır. Deterjan, sabun gibi standart temizlik malzemeleri kullanmak çelik yüzeyin temizlenmesi için yeterlidir.

Karaca paslanmaz çelikler ısıya, paslanmaya, ağırlığa karşı dayanıklı yapısı sayesinde uzun yıllar kullanılabilir. Kaliteli çelikten çeşitli ürün üretimi gerçekleştiren Karaca Paslanmaz, bütün çelik malzemelerinde uzun ömür ve sağlamlık garantisi vermektedir.

Bize Ulaşın