Çelik malzemenin kullanılacağı ortamın şartları, tercih edilecek olan çelik malzemenin yapısını belirlemede önemli bir rol oynar. Örnek olarak eğer ortamda aşındırıcı etkisi olan sıvıların kullanımı söz konusuysa, 316 kalite paslanmaz çelik tercih edilebilecekken, çalışma ortamının aşırı yüksek sıcaklıkta olduğu durumlarda 310 kalite paslanmaz çelik tercih edilir. Bu durumun nedeni çelik malzemelerin bileşenlerinin değiştiğinde, ortaya koydukları; mekanik, işlenebilirlik, korozoyon gibi temel özellikleri de değişiklik gösterir. Bu noktada kimi çelikler belirli özelliklerin en iyi standartlarına sahipken, bazıları ise tüm özelliklerinde ortalama bir performans gösterir veya bazı özellikleri çok zayıf olur. Bu anlamda çeliğin işlenebilirlik özelliği açısından en yüksek performansa sahip olan kalite seviyesi 430 F kalite paslanmaz çelikte bulunur. 430 F kalite paslanmaz çelik birçok yerde 1.4105 kod ismiyle de anılır.

430F KALİTE PASLANMAZ ÇELİK TANIMLANAN ÖZELLİKLERİ

Korozyona Dayanımı (*)

430F kalite paslanmaz çelik, korozyon karşısında dayanıksızlığı ile bilinir. İçeriğinde kükürt bulunması ve diğer korozyon direnci arttıran elementlerin yer almaması sebebiyle korozyon yüksek olan ortamlarda tercih edilmez.

Mekanik Özellikleri (*)

430F kalite paslanmaz çelik yapısı itibariyle, işlenebiliriliğin önemli olduğu ortamlara özel olarak üretilmiştir ve bu nedenle de mekanik özellikleri yönünden öne çıkmaz. Mekanik özelliklerin önemli olduğu ortamlarda 430F kalite paslanmaz çelik tercih edilmemelidir.

Dövülebilirliği (* *)

Dövülmenin gerektiği ortamlarda 430F kalite paslanmaz çeliğin kullanılması önerilmez. Bu kalitedeki paslanmaz çeliğin dövülebilirlik özelliği oldukça zayıftır.

Kaynak Yapılabilme Özelliği (*)

Kükürt içeren bir paslanmaz çelik kalitesi olması nedeniyle, 430F kalite paslanmaz çeliğin kaynak gereken ortamlarda kullanılmaması gerekir.

İşlenebilirlik Özelliği (* * * * *)

İşlenebilirlik açısından en popüler paslanmaz çelik kalitesi olan 303’e kıyasla bile çok daha iyi bir işlenebilme performansı gösteren 430F kalite paslanmaz çelik firmamızda en iyi standartlarda üretilmekte ve bir otomat çeliği gibi kolaylıkla işlenebilmektedir.

PASLANMAZ 430F KULLANIM ALANLARI

İşlenebilirliğin önemli olduğu ortamlarda sıklıkla tercih edilen 430F kalite paslanmaz çelik; ulaşım araçları, elektronik araç ve gereçler, gıda tesisleri ve dekorasyon alanlarında tercih edilebilir.

430F Kalite (1.4105) Paslanmaz Kimyasal Bileşimi

  • C: 0.08 max
  • S: 0.25 max
  • Mo: 0.4
  • Cr: 17.0

Oda Sıcaklığındaki Mekanik Özellikleri

Kalite: 430F (1.4105) X6CrMoS17
Kopma mukavemeti: 430-630 MPa
Akma mukavemeti, (%0.2): 250 MPa
Sertlik, Rockwell B (HR B): 200

430F Kalite Özelliklerinin Özeti

  • 430F (1.4105) kalite paslanmaz çelik, ferretik paslanmaz çelik grubunda yer alır.
  • 430F (1.4105) kalite paslanmaz çelik EN standartlarında X6CrMoS17 olarak da kodlandırılmaktadır.
  • Bu kalite malzeme manyetiktir ve mıknatıslanabilir.
  • Korozyon direnci oldukça zayıf bir çeliktir ve paslanmaya elverişlidir.
  • 430F (1.4105) kükürt içermesi nedeniyle akrabası olan 430 kalite paslanmaz çeliğe göre daha iyi işlenebilir.
Bize Ulaşın