Redüksiyon boru tesisatlarında mutlaka gördüğünüz ancak tam olarak ne işe yaradığını bilmediğiniz parçalardan bir tanesi olabilir. Redüksiyon mevcut boru hattının çapının düşürülmesinde yada genişletilmesinde kullanılan boru bağlantı elemanlarından bir tanesidir. Redüksiyon kelime anlamı olarak “indirgeme” anlamına gelmektedir. “İndirgeme” kelimesinin de anlamından anlaşılacağı üzere boru hatları içinden geçen sıvıların daha küçük çaplı borulara transfer edilmesi işleminde redüksiyonlara ihtiyaç duyulur.

Bu içindeki sıvının akış hızını artırmak, tazyikini artırmak ve dozaj ayarlamasını yapmak için redüksiyona ihtiyaç duyulur. Redüksiyon kullanımın en temel amacı boru içindeki sıvının yekpare şekilde akışını sağlamaktır. Sıvının aktığı borunun büyük çap yada küçük çap olup olmaması redüksiyon için önemli değildir. Redüksiyon kullanımı için önemli olan hangi boru hattından hangi boruna bir bağlantı kurulacağıdır.

Paslanmaz çelikten boru hatlarında kullanılan redüksiyon da paslanmaz çelik malzemeden üretilir. Redüksiyon bir bağlantı elemanı olduğu için boru hattında farklı malzemenin olmaması zaman içinde oluşacak sorunların önüne geçmektedir. Özellikle de paslanmaz çelik boru hatlarında paslanmaz çeliğin dışındaki bağlantı elemanlarının tercih edilmesi seçimli korozyona neden olur.

Redüksiyon Çeşitleri

Redüksiyon hem yapı olarak hem de kullanım alanı olarak çeşitliliklere sahiptir. Redüksiyon bağlantı şekline göre temelde iki çeşittir. Bağlantı şekline göre redüksiyon dişli ve kaynaklı olarak iki çeşittir. Dişli redüksiyonlar adından da anlaşılacağı üzere belli bir diş sistemine sahip redüksiyonlardır. Dişli redüksiyonlar boru hattına dişler sayesinde montaj edilirler. Redüksiyon ile ana hattaki borular birbirlerine geçirilip dişlilerin birbirine girmesi için çevrilerek montaj edilirler. Kaynaklı redüksiyonlar ise boru hattına mont edilmek için kaynak işleminin ihtiyaç duyulduğu bağlantı elemanlarıdır.

Kaynaklı redüksiyonlar ve dişli redüksiyonlar da alt kategorilere sahiptir. Paslanmaz kaynaklı redüksiyonlar konsantrik redüksiyon, eksantirik redüksiyon ve gıda redüksiyonu olmak üzere üçe ayrılır. Konsantrik redüksiyon, redüksiyon çeşitleri arasında en yaygın olanıdır. Bu redüksiyon konik bir tasarıma sahiptir. Geniş bölümünden daralan bölümüne doğru her tarafından eşit bir şekilde daralan yapıya sahiptir. Eksantrik redüksiyon, şekil olarak konsantrik redüksiyonun ortadan dümdüz kesilmiş şekline benzemektedir. Sanki konsantrik redüksiyonun yarısıdır. Konsantrik redüksiyonun bir tarafı uca doğru daralırken diğer tarafı yere paraleldir. Konsantrik redüksiyona oranla kullanımı çok yaygın değildir. Eksantrik redüksiyon sıvıların hareket halinde çıkardıkları sesin azalmasını sağlar ve bir tarafının düz olması konsantrik redüksiyona oranla daha az türbülans olmasını sağlar. Gıda redüksiyonları ise diğer iki kaynaklı redüksiyon türüne oranla daha büyük bir titizlikle üretilen redüksiyonlardır. Konik bir yapıya sahiptir. Gıda sektöründe kullanılacakları için hijyen ve temizlik konularında hassasiyet gerektiren redüksiyonlardır. Gıda redüksiyonların içlerinde ve dışlarında bakteri oluşumunu engellemek için  özel işlemlerle parlatma işlemleri yapılır.

Dişli redüksiyon türlerinde montaj taktiği kaynaklı modellere göre daha farklıdır. Dişli redüksiyonlarda temel mantık çevir tak yöntemidir. Redüksiyonların iç bölgelerinde bulunan dişliler boru hattındaki boruların dişlerine geçirilerek monte edilir. Dişli redüksiyonların boru hattıına montajı kaynaklı çeşitlere göre daha kolaydır. Çünkü dişli redüksiyonlar boru hattına takılırken herhangi bir işleme yada alete ihtiyaç duymazlar. Takmatik bir yapıya sahip olan dişli redüksiyonların en çok kullanıldıkları alanlardan bir tanesi sulama sistemleridir. Çünkü basınç ayarlaması bu redüksiyonlar sayesinde çok kolaydır. Paslanmaz dişli redüksiyonlar sulama sistemlerinin dışında ısıtma ve soğutma sistemlerinde, yangın sistemlerinde ve petrol sistemlerinde kullanılmaktadır.

Redüksiyon ürünlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için veya sipariş vermek için müşteri temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz. Projelerinizde ihtiyaç duyacağınız paslanmaz boru ve redüksiyonları en uygun fiyata en iyi kaliteyi sizlerle buluşturuyoruz. 

Bize Ulaşın