Metal ürünleri hayatımızın her alanında gittikçe artan bir kullanım sıklığına sahip olmaya başladı. Dekorasyon amaçlı kullanımdan sanayi alanında kullanıma her alanda çeşitli şekillerde kullanımı artan bu tarz ürünlerin en önemli üyelerinden birisi de borular.

Bu malzemelerin genel artışının yanında, metal ve benzeri ürünlerde özellikle paslanmaz malzemelerin kullanımı sürekli olarak artış göstermektedir. Bu artışın en önemli sebeplerinden bir tanesi de, paslanmaz madde ve malzemelerin kullanım sahalarının günden güne şekilde gelişiyor olmasıdır. Paslanmaz malzemelerde kullanımı en çok artan ürünlerden bir tanesi ise paslanmaz borular olarak öne çıkmaktadır.

Paslanmaz borular hijyenik olduğundan dolayı, hem mikrop tutmayan yapıları hem de kolay temizlenmeye uygunluğu ile özellikle gıda sektöründe bolca tercih edilen bir malzeme türü olmaktadırlar. Bunun yanında dayanıklılığı ve korozyona olan direnci sebebiyle tersanelerde de en çok kullanılan çeşidi paslanmaz borudur. 

Yoğun yağmur veya aşırı sıcaklar gibi hava koşullarına da oldukça dayanıklı olan paslanmaz borular dış mekan kullanımlarında da yüksek oranda tercih edilen boru türlerinin başında gelmektedir. Bunun yanında paslanmaz boruların uzun ömürlü oluşu kişileri sık sık tesisat yenileme zahmetinden kurtardığından ötürü sürekli olarak tercih edilmektedir. 

Bu paslanmaz boruların kendi içlerinde de kalite durumuna göre sınıflandırıldıklarını bilmemiz gerekiyor. Bu noktada başlıca bilinen paslanmaz boru kaliteleri, 304 kalite paslanmaz boru, 316 titanyum kalite paslanmaz boru, 316 kalite paslanmaz boru, 201 kalite paslanmaz boru, 310 kalite paslanmaz boru ve 321 kalite paslanmaz borudur. 

Bunun haricinde dikkat edilmesi gereken konu ise paslanmaz boruların yapıldığı kaynak şekli olarak öne çıkmaktadır. Örneğin endüstriyel alanda kullanılacak olan paslanmaz borunun çeşit türünün TIG, dekorasyon amaçlı kullanılacak ve yüksek basınç direnci gerektirmeyen paslanmaz boru kaynak şeklinin ise HF olması gerekmektedir. Bunun yanında paslanmaz borunun yüzeyi de seçim konusunda önemli bir kriterdir ve paslanmaz satine boru, paslanmaz polisajlı boru ve paslanmaz mat boru en çok tercih edilen boru yüzeyleridir.

Paslanmaz Boru Çeşitleri

Paslanmaz boru çeşitleri genellikle kalite, yüzey çeşidi ve kullanım alanına göre değişkenlik göstermektedir. Özellikle 304 kalite paslanmaz boruların hem fiyat hem de kullanılabilen özellikleri açısından en çok tercih edilen boru çeşidi olduğunu söylesek yanılmış olmayız. 

Paslanmaz boruların bu özelliği temel olarak sahip oldukları krom elementinden gelmektedir. Kullanım alanlarına göre kategorilere ayrılan paslanmaz borularda bu iki kategori paslanmaz dikişli boru ve paslanmaz dikişli borudur. 

Paslanmaz dikişli boruları doğru alanda kullanmak için basınç sınıfına göre kalınlık esasına bakılmalıdır. Dikişli boruların esneklik açısından da oldukça efektif oluşu pek çok sektörde kullanılmasının önünü açmaktadır. 

Paslanmaz dikişsiz borular ise kalın yapılı olarak daha yaygın şekilde karşımıza çıkmaktadır. Bu yapıları sayesinde dış koşullara karşı diğer türden paslanmaz borulara oranla çok daha dayanıklılardır. Daha sert ve basınca dayanıklı olduklarından dolayı genellikle sanayi alanında değerlendirilmektedirler. 

Paslanmaz Boruların Ölçüleri

Paslanmaz borunun kullanım alanları da oldukça çeşitli olduğundan dolayı, borunun doğru ölçülerle kullanımının önemi yüksek oranda artmaktadır. Farklı kullanım alanlarına ve farklı paslanmaz boru tiplerine göre paslanmaz boruların ölçüleri de değişim göstermektedir. 

Sizler de Karaca Paslanmaz farkıyla en kaliteli ve uygun paslanmaz boru çeşitlerine ulaşmak, bu boruların en doğru kullanım şekilleri hakkında fikir edinmek için bizi tercih edebilirsiniz.

Kullanım alanınıza göre en uygun paslanmaz boruyu tespit etmek, boruların kaliteleri, fiyatları ve ölçüleri hakkında daha detaylı bilgi almak için lütfen bize ulaşın.