Paslanmaz çelik birçok farklı alanda kullanılan ve insan yaşamının olmazsa olmazları arasında yer alan bir alaşımdır. İçeriğinde belirli oranlarda krom ve karbon elementlerini bulunduran paslanmaz çelik, bu sayede oksitlenmeye karşı dayanıklı bir hale gelir.

İçeriğinde kullanılan elementler maddenin yüzeyinde bir oksit tabakası oluşturmaktadır. Böylece malzeme her zaman oksijenden korunmayı başarır. Üzerinde oluşan tabaka su geçirmez özelliktedir ve çok incedir. Çıplak gözle fark edilmesi imkânsızdır.

Paslanmaz çeliğin önemi özellikleri içeriğinde yer alan maddelerden geldiği için insanlar paslanmaz çelik hangi maddelerden oluşur sorusunun yanıtını aramaktadır. Paslanmaz çeliğin içerisinde yer alan maddeler;

  • Krom
  • Nikel
  • Molibden
  • Bakır
  • Mangan
  • Silisyum
  • Karbon
  • Azot
  • Titanyum, şeklinde sıralanabilmektedir.

Paslanmazlık Özelliğinin Kazandıran Krom

Çeliğin yapısında bulunan krom çeliğe paslanmaz özelliği kazandıran maddedir. Çeliğin içerisinde krom yüzdesi arttıkça çeliğin paslanmama özelliği de yükselir ve çelik daha kaliteli olarak nitelendirilir. Krom sayesinde çeliğin yüzeyinde görülemeyecek kadar ince bir tabaka oluşur ve oksijenin çelik ile temas etmesi engellenir.

Kırılganlığı Azaltan Nikel

Çelikler bileşimlerinde alaşım elementleri bulundururlar. Nikel de bunlardan bir tanesidir. Çeliğe östenitik yapı kazandırmak amacıyla kullanılmaktadır. Çeliğin yapısında nikel kullanımı ile birlikte çeliğin kırılganlığı azalır ve çok daha tok bir malzemeye dönüşür. Ayrıca çelik asidik ortamlara karşı daha dayanıklı bir hale gelecektir. Böylece kullanım alanı da genişlemiş olur.

Korozyon Dayanımını Arttıran Molibden

Periyodik tabloda Mo simgesi ile yer alan molibden çeliğin korozyona karşı dayanım kazanmasını sağlamaktadır. Paslanmaz çelikte bulunan korozyon direnci tamamen içeriğinde yer alan molibdenden gelir.

Beyaz renkli ve çok sert bir element olan molibdenin artışı korozyon direncinde yükseliş anlamına gelecektir. Kullanım alanına göre daha yüksek dirence sahip paslanmaz çelikler tercih edilebilir.

Bakır İle Çelik Daha İşlenebilir Formda

Çelik birçok farklı alanda kullanılıyor olsa da işlenebilirliği yüksek bir malzeme değildir. Çok sert olması kolayca şekil verilmesinin önüne geçer. Paslanmaz çeliğin yapısında az miktarda bakır bulunur. Bakır, çeliğin daha işlenebilir bir formda gelmesini sağlamaktadır. Ayrıca asit dayanımına da ciddi seviyede katkı sağlar.

Yüksek Sıcaklığa Dayanım Sağlayan Mangan

Paslanmaz çeliklerin yüksek sıcaklığa karşı dayanımını arttırmak amacıyla yapısına mangan katılmaktadır. Paslanmaz çelik yüksek sıcaklıkta da sıklıkla kullanılan bir ürün olduğundan içeriğinde mangan olması şarttır.

Çeliğe ısıl işlem uygulanacaksa içeriğinde yüksek miktarda mangan olmamasına dikkat edilir. Östenitik yapıcı bir madde olduğundan nikel yerine kullanımı da söz konusu olmaktadır.

Mukavemeti Arttıran Silisyum

Çelik demirden daha yüksek mukavemet sunabilen bir maddedir. Bunu sunabilmesinin sebebi yapısında bulundurduğu silisyumdur. Ayrıca ferrit yapıcı bir maddedir. Paslanmaz çeliğin oksitlenmeye karşı dayanımını yükseltmeye katkı sağlar. Yeryüzünde en çok bulunan elementlerden bir tanesi olduğundan ekonomik açıdan da zorluk çıkarmayan bir maddedir.

Sertliğini Arttıran Karbon

Karbon paslanmaz çeliğin mekanik özelliklerinde değişikliğe sebep olabilen bir maddedir. Çeliğin sertliğini ve mekanik dayanımını arttıran bir madde olarak gösterilir. Ancak yüksek karbon kullanımı söz konusu olursa paslanmaz özellik zarar görmeye başlar. Aynı zamanda şekil verme ve kaynak yapılabilme özelliklerinde de düşüş gözlenecektir.

Çeliğin Tokluğunu Etkileyen Azot

Krom ve nikel gibi ana maddelerin yanı sıra azot gibi yan maddeler de paslanmaz çelikte kullanılmaktadır. Azot da östenitik yapıcı bir maddedir. Paslanmaz çeliğin mekanik dayanımının yükselmesinde katkı sağlar. Ancak karbon gibi yüksek kullanımında paslanmaz çeliğe zarar verecektir. Çeliğin tokluk özelliğini düşürerek kalitesini kaybetmesine sebep olabilir.

Paslanmaz Çeliğin Son Maddesi Titanyum

Titanyum olarak adlandırılan madde çeliğin sertliğini arttıranlardan bir tanesidir. Karbür yapıcı bir özelliği bulunur. Çelik üretimi sırasında titanyum deoksidan olarak da kullanılmaktadır. Çelik üzerinde tane inceltici etkisiyle dikkat çeker.

Doğru Oranda Madde Kullanılan Paslanmaz Çelik Nereden Satın Alınır?

Paslanmaz çelik üretimi ve satışı gerçekleştiren firma sayısı oldukça fazladır. Bu harika malzemeye ihtiyaç duyan firmalar hangi adresten alacaklarına karar vermekte ciddi şekilde zorlanabilirler. Bunun için üretimde kullanılan maddelerin kullanım oranlarına bakılması gerekmektedir.

Yukarıda açıkladığımız gibi bazı maddelerin yüksek kullanımı paslanmaz çeliğe zarar verir. Bu sebeple de en iyi dengeyi kuran firmalardan paslanmaz çeliklerin alınması doğru olacaktır. Karaca Paslanmaz isimli firmamız paslanmaz çelikte Türkiye’nin 1 numaralı firması olarak gösterilir. Siz de alışverişlerinizde bu güvenilir markayı tercih edebilirsiniz.

Bize Ulaşın