Paslanmaz çelikler arasında ferretik grubuna dahil olan 430 (1.4016) paslanmaz çelik, karbonu düşük olan ve krom içeren bir paslanmaz çelik malzemedir. Bileşen özellikleri nedeniyle kaynaklanabilirliği sınırlı olan 430 (1.4016) kalite paslanmaz çelikler bileşenleri arasında nikel ve molibden barındırmazlar. İçeriklerinde nikel olmamasından dolayı mıknatıslanabilir özellikte olan 430 (1.4016) kalite paslanmaz çelik, molibdensiz olduğundan dolayı da fiyat konusunda avantaj sağlar. 430 (1.4016) kalite paslanmaz çelik genel olarak kullanıldığı ürün ve ortamda hoş bir yüzey görüntüsü yaratır. Bu kalitedeki paslanmaz çelikler ısıl işleme tabii tutulmazlar ve genel anlamda 4301 ile karıştırılırlar. Oysa 430 kalite paslanmaz çeliğin 431 kalite paslanmaz çeliğe göre çok büyük farklılıkları vardır.

430 KALİTE PASLANMAZ ÇELİĞİN TANIMLANAN ÖZELLİKLERİ:

Korozyon Dayanımı (* *)

Bu kalitedeki paslanmaz çeliğin korozyona karşı direnci çok fazla olmamakla beraber sıklıkla dekor amaçlı olarak imalatta faydalanılır. Fiyat avantajı olan malzemenin ancak paslanma şartlarının düşük olduğu ortamlarda kullanılması önerilir ve nemli ortamda paslanma yapabileceği unutulmamalıdır.

Mekanik Özellikler (* * *)

Mekanik açısından ortalamanın üzerinde bir performans gösteren 430 kalite paslanmaz çelik, aşırı fazla mukavemet gerektiğinde önerilmese de paslanma şartlarının zayıf olabileceği mekanik şartların gereklilik gösterdiği durumlarda maliyet avantajı neticesinde kullanılabilir.

Dövülebilirliği (*)

Bu kalitedeki paslanmaz çeliğin dövülebilirlik seviyesi çok düşüktür ve önerilmez; çünkü malzeme dövülme işlemi esnasında kırılabilirdir.

Kaynak Yapılabilirlik Özelliği (*)

Bu kalitedeki paslanmaz çelik kaynaklanma için elverişli olmadığı için, kaynaklanması tavsiye edilmez.

İşlenebilirlik Özelliği (* *)

Ortalama seviyede işlenebilme özelliği sunan 430 kalite paslanmaz çelik yerine eğer işlenme yoğun olacaksa bileşeninde kükürt içeren 430F kalite paslanmaz çelik kullanılabilir.

430 PASLANMAZ KULLANIM ALANLARI

Bu kalitedeki paslanmaz çeliğin kullanım alanları son dönemlerde yaygınlaşmakta ve hem Türkiye’de hem de Dünya’da çok geniş bir yelpazede faydalanılmaktadır. Özellikle dekoratif amaçlı ve otomotiv endüstrisinde sıklıkla tercih edilen 430 kalite paslanmaz çelik ev gereçleri, mutfak eşyaları, yıkama makineleri ve parlak yüzey istenen alanlarda kullanıma uygun bir paslanmaz çelik kalitesidir. Beyaz eşyalarda yaygın olarak 430 kalite paslanmaz çelik kullanılır.

430 (1.4016) Kalite Kimyasal Bileşimi

C: 0.12 max P: 0.045 max
S: 0.03 max Si: 1.0 max
Cr: 16.0-18.0 Arası Ni: 0.75 max
Mn: 1.0 S: 0.03 max

Oda Sıcaklığındaki Mekanik Özellikleri

Kalite: 430 (1.4016) X6Cr17

Kopma mukavemeti: 520 MPa

Akma mukavemeti, (%0.2): 250 MPa

Sertlik, Rockwell B (HR B): 92

430 Paslanmaz Çelik Hakkında Özet Bilgi

430 paslanmaz çelik, ferretik paslanmazlar arasında yer alır.

430 veya EN standartlarındaki kodu ile 1.4016 paslanmaz çelik, uluslararası anlamda kullanımı hızlı bir şekilde gelişim gösteren bir paslanmaz çelik türüdür.

430 kalite paslanmaz ayrıca EN standartlarında X6Cr17 olarak da kodlandırılmaktadır.

430 kalite paslanmaz çelik genel anlamda parlatma işlemine (polisaja) ve şekillendirmeye elverişli olması ile tanınır.

430 paslanmaz çelik malzeme manyetiktir ve mıknatıslanabilir.

430 kalite paslanmaz çeliğin korozyon direnci zayıftır.

Paslanmaz Çelik 430
Bu ürün ferritik gurubunda yer alan ve paslanmaz çelikler içinde en iyisidir. 430 paslanmaz çelikte dikkat edilmesi gereken en önemli konu, ışıl işlemin doğru ve başarılı bir şekilde yapılmasıdır. Bu şekilde yapılan işlemler sonucunda ömürlük kullanım sağlar ve korozyon dayanımı inanılmaz artar. Dayanımı özellikle klorür içermeyen durumlarda geçerlidir. Sulu, zayıf asitliğe sahip, organik asitlerin de zayıf olduğu, deterjan korozyonuna da dayanıklıdır.

800-850 °C sıcaklığa kadar, sürekli olarak ise 850 °C ye kadar, ısıya dayanım göstermektedir. Aynı dayanım tufal oluşumuna karşıda görülür. Kükürt içerikli gazlara karşı, kömür ve petrol yakıtlı fırınlardan çıkan bu tip gazlarda da aynı direnci gösterir.

Talaşlı işleme özelliği alaşımsız olan çeliklere benzerken, 430 kalite çelik, yumuşak ferritik içyapısı nedeni ile sıvanma eğilimi de göstermektedir.

Kaynaklanma özelliği ise, orta seviyededir. Ancak kaynaklama işleminden sonra tavlanmalıdır. Diğer paslanmazlara benzer şekilde, gaz eritme kullanılmamalı, bunun dışında ki tüm kaynak teknikleri uygulanabileceği de unutulmamalıdır.

3mm den kalın olan saclar ise 150- 200 C arasında tavlanması uygundur. Bazı özel uygulamalar için ise uzman desteği alınması önemle dikkate alınmalıdır.

Kullanım alanları bakımından 430 kalite paslanmaz çelik, otomotiv, karoser parçaları, tamponlar, mutfak gereçleri, mutfak endüstrisinde ve ilaç sanayinde kullanılmaktadır. Ayrıca iç mimari içinde harika sonuçları alabilirsiniz.

Piyasada rulo, çubuk, sac, levha ve şerit şekillerde bulunmaktadır.

Bize Ulaşın