Bilinçli tüketim doğru malzemeyi doğru alanda kullanmaktır. Keza doğru kullanım doğru sonuç doğurur.

Paslanmaz çelikte en kaliteli, en iyisi diye bir kavram yoktur. Kullanım alanına göre, uygun olan ürün etkeni vardır. Paslanmaz çelik en pahalı ürün en kaliteli ürün demek değildir.

Bir örnek verecek olursak;

Sadece su ile temas eden tuzlu su-asit yâda 800 °  üstü ısı ile teması olmayan paslanmaz kullanımı gerektiren ortamlarda 316 kalite yerine 304 kalite ürün kullanmak, hem kullanım şartları olarak uygun hem de maliyet olarak daha hesaplıdır.

Ferritik paslanmaz çelikler mutfak gereçleri, dekoratif uygulamalar, otomobil parçaları ve su (sıcak) tanklarında kullanılırlarken; Martenzitik Çelikler 950-1050 derecede işlem görürler.  Bıçaklar ve ameliyat aletleri gibi gereçlerde kullanılır.

Ostenitik paslanmaz çelikler %18 krom ve %8 nikel içeren çeliklerdir. Makine ve imalat sanayiinde çeşitili uygulamalar, asansörler, bina dış ve iç cephe kaplamalar, bazı mimarı uygulamalar, mutfak gereçleri, gıda işleme makineleri, kimya tesisleri ve ekipmanları, bilgisayar ve klavye yayları gibi alanları kullanılırlar.

Ostenitik-Ferritik paslanmaz çelikler çürümeye karşı yüksek dayanıklı çeliklerdir. İyi kaynak edilebilirlik özelliği mevcuttur. Deniz ve tuzlu su ortamında, petrokimya tesislerine tercih edilmektedir.

Yaşlandırma uygulanabilir çelikler ise manyetiktirler. Pompa ve vana şaftları gibi alanlarda kullanılırlar. Bu çelikler çok yüksek mekanik dayanıklılık gösterebilmektedirler.

Paslanmaz çeliğin hangi alanlarda kullanıldığı bize o ülkenin ekonomisi hakkında bir fikir sunar. Enerji, makine imalat ve ulaşım sektörlerinde kullanımının artması bize ekonominin güçlü olduğu gösteren bir işarettir.

304 paslanmaz çelikler düşük sıcaklıklarda otomotiv, mutfak gereçleri gibi alanlarda kullanılırken, 304L paslanmaz çelikler kaynak sonrası tavlanması mümkün olmayan parçalarda kullanılmaktadır. 304LN paslanmaz çelikler ise 304L’ye benzemekle birlikte mekanik olarak daha iyi bir özelliği vardır. 400 dereceye kadar sürekli işlemlerde kullanılabilmektedir. Kimya-süt ve fermentasyon merkezlerine tercih edilen bir paslanmaz çelik türüdür. 309/309S paslanmaz çelikleri ısıya dayanıklı çeliklerdir. Bu çelikler fırın yapımı, sementasyon kutuları,ısıtıcalar ve tav kapları gibi gereçlerin üretiminde aktif olarak kullanılmaktadırlar.

Bu standartlar çok yaygın olmasıyla beraber başka paslanmaz çelik standartları da mevcuttur. 310/310S, 316, 316L, 316Ti, 2205 gibi standartlara sahip paslanmaz çelik bulmak mümkündür.