Östenitik gruptan olan 309/309s türü paslanmaz çelikler; yüksek sıcaklıkta kullanım amaçlarına çok iyi yanıt verirler. İçeriğinde yüksek oranda krom ve nikel bulunduğu için, korozyona karşı da yüksek bir dirence sahiptir. Ayrıca aksidasyona karşı da 304 kalite paslanmazlardan daha yüksek dayanım gösterirler. Bu çeliklerin kullanım alanları deformasyonun çok olduğu, çevre ve aşınma sıcaklıkları yüksek olan ortamlarda yüksek başarı elde ederler.

Kazanlar, fırınlar astarlarında ısıtıcı fanlarında, yüksek sıcaklığın geçiş yaptığı botu ve boruların askılarında, ışıl işlem sektörlerinde ki fırınlarda kullanılabildiğini görmekteyiz. Östenitik paslanmaz çelikler, oksitlenme dirençleri, krom alaşımları içerdiğinden dolayı da başarılı sonuçlar verir.bu ısı dayanımları %20 den fazla krom içermesinden kaynaklanmaktadır. Nikel ve demiş değişimleri uygulanarak, daha yüksek sıcaklılara dayanması sağlanabilir. Bu neden ile 309/309s ile 310/310s paslanmaz çelikler, yüksek alaşımlı malzemeler içinde sayılabilirler.

Kaynaklanma özelliklerine bakıldığında, östenitik grup bazında ki çelikler içinde en kolay kaynak işlemi görebilen türlerdir.
Piyasada; rulo, sac, boru, levha ve çubuk şekillerinde satılmaktadırlar.