303 kalite paslanmaz çelik rutin olarak sıkça karşılaşılan ve kullanılan bir üründür. Korozyon direnci düşük olmasına karşın ürün fiyatına göre bu yönden iyi bir performans sergileyen 303 kalite çelik, işlenebilirlik açısından en mükemmel çeliklerden birisidir. İmalat sektöründe ve bilhassa seri üretim yapılan alanlarda sıklıkla 303 kalite paslanmaz çelik tercih edilir.

303 (1.4305) Paslanmaz Çelik

Civata, paslanmaz bida, çelik somun, çelik şaft, gıda sektörü, paslanmaz mil, otomobil dişlileri ve bağlantı elemanlarının üretiminde sıklıkla kullanılır. Özel dekorasyon ve elektronik üniteler için de tercih edilebilen 303 kalite paslanmaz çelik iyi şartlarda üretilerek tavlandığında fiyat performans açısından en iyi paslanmaz çelik ürünlerinden birisi olabilir.

303 Paslanmaz Çelik Malzemeler: (Stok Üzerinden Hemen Teslim Edilir) Paslanmaz Çelik Çubuk: Min Çap: 2mm - Max Çap: 200mm Paslanmaz Çelik Altıköşe: Min Kenar: 4mm – Max Kenar: 70mm Paslanmaz Çelik Karo: Min Kenar: 8x8 –Max Kenar: 60x60 olarak aldığımız ürünlerin Ölçüleri: Paslanmayan Çelik Çubuk: Min Kenar: 210 mm – Max Kenar: 500 mm Paslanmaz Çelik Karo: Min Kenar: 70x70 –Max Kenar: 150x150Paslanmaz çelik grubu içerisinde 303 kalite paslanmaz çelik otomat olarak tanımlanır. Östenitik paslanmaz gurubu içinde işlenebilirliği en optimum seviyede olan 303 paslanmayan çelik, bu işlenebilirlik seviyesini içeriğindeki sülfüre borçludur. Ancak bu noktada sülfür, çelik malzemenin korozyon direncini düşürdüğünden, 304 kalite çeliğe kıyasla daha düşük korozyon direnci ortaya çıkar.

303 kalite seviyesindeki paslanmaz çeliğin üretimi, aynı gruptaki diğer çelik kalitelerine göre daha zor olmakta. Bunun nedeni ise çeliğin bileşenlerinin oranlarının ve bu bileşenlerin malzeme içinde homojen dağılımının ayarlanmasından kaynaklanır. Firmamızın 303 kalite standartlarında sattığı çeliklerinde ilgili bileşenlerin dağılım oranı doğru bir şekilde sağlanır. İşaret ettiğimiz üzere yapısal özellikleri birçok paslanmaz çelikten ayrılan 303 kalite paslanmaz çeliğin asıl olan özelliğinin ortaya çıkması çeliğin tavlanması aşamasında olur.

Tavlama işleminin hassas bir şekilde gerçekleşmesi çelik malzemenin işlenebilirliğinin ve diğer özelliklerinin gelişiminde önemli rol oynar ve firmamız bu anlamda en iyi standartlarda tavlama işlemleri ile çeliğin kalitesini yükseltmeye özen gösterir. Yurtdışında yaygın olarak Çin ve Hindistan’da üretilerek diğer birçok ülkeye ihracatı yapılan 303 kalite paslanmaz çeliğin bu ülkelerdeki tavlamaları çok duyarsız ve özensiz olarak yapıldığından malzemenin işlenebilirliği düşmekte ve kullanıcıya zorluk çıkarmakta. Ancak eğer 303 kalite paslanmaz çelik tam olarak gerektiği gibi tavlama işleminden geçirilecek olursa, malzemenin tüm etken özellikleri bu ihraç mallara kıyasla oldukça iyi bir performans ortaya koyar ve işlenebilirliği ile mekanik özellikleri yükselir.

303 Kalite Paslanmaz Çeliğin Tanımlanan Özellikleri:

Korozyon Dayanımı (* *) 303 kalite paslanmaz çeliğin genel anlamda korozyon dayanımı 304 kalite paslanmaz çeliğe göre daha düşüktür çünkü içeriğinde sülfür barındırır. Eğer paslanmaz çeliğin kullanılacağı alan sert koşullara sahipse bu durumda 304 yahut 316 kalitedeki paslanmaz çeliklerin tercih edilmesi önerilir.

Mekanik Özellik (*) 303 kalite paslanmaz çelik iyi bir tavlanma ile çıkarılırsa genel anlamda optimum mekanik özelliklere sahiptir ancak eğer daha yüksek seviyeli mekanik özellik gerektiren bir ortam söz konusuysa 630 (4542) ya da dubleks (4462) kalite standartlarında paslanmaz çeliğin tercih edilmesi önerilir.

Dövülebilirliği (*) 303 kalite paslanmaz çeliğin dövülebilirlik seviyesi genel anlamda standart seviyededir ancak eğer dövülebilmenin gerekliliğinin fazla olduğu bir ortam için paslanmaz çelik temin edilecekse 304 numara kalite paslanmaz çelik kişinin tercihine göre kullanılabilir. 304 numaralı kalitede bulunan paslanmazın dövülebilme özelliği 303’e göre yüksektir.

Kaynak Yapılabilme Özelliği (*) Sülfür içeriği sebebiyle 303 kalite paslanmaz çelik kaynak yapılabilirlik konusunda iyi bir performans ortaya koymaz ancak kaynak yapma şartları önemli bir ortam söz konusu ise daha ziyade düşük karbon içeren 304 L ve 316 L tipi paslanmaz çelik ürünlerinin tercih edilmesi gerekir.

İşlenebilme Özelliği (* * * *) İyi tavlanmış 303 kalitede paslanmaz çeliğin işlenebilirlik özelliği, bu malzemeyi öne çıkaran özelliğidir. Eğer işlenebilirlik hassasiyeti yüksek bir ortamda çalışılacaksa, malzeme yapısı farklı olsa da 430F kalitedeki paslanmaz çelik tercih edilebilir.

Paslanmaz 303 Kullanım Alanları

303 kalite paslanmaz çelik rutin olarak sıkça karşılaşılan ve kullanılan bir üründür. Korozyon direnci düşük olmasına karşın ürün fiyatına göre bu yönden iyi bir performans sergileyen 303 kalite çelik, işlenebilirlik açısından en mükemmel çeliklerden birisidir. İmalat sektöründe ve bilhassa seri üretim yapılan alanlarda sıklıkla 303 kalite paslanmaz çelik tercih edilir. Civara, paslanmaz bida, çelik somun, çelik şaft, gıda sektörü, paslanmaz mil, otomobil dişlileri ve bağlantı elemanlarının üretiminde sıklıkla kullanılır.

Özel dekorasyon ve elektronik üniteler için de tercih edilebilen 303 kalite paslanmaz çelik iyi şartlarda üretilerek tavlandığında fiyat performans açısından en iyi paslanmaz çelik ürünlerinden birisi olabilir. 303 Paslanmaz Çelik Malzemeler: (Stok Üzerinden Hemen Teslim Edilir)

Paslanmaz Çelik Çubuk: Min Çap: 2mm - Max Çap: 200mm Paslanmaz Çelik Altıköşe: Min Kenar: 4mm – Max Kenar: 70mm Paslanmaz Çelik Karo: Min Kenar: 8x8 –Max Kenar: 60x60 olarak aldığımız ürünlerin Ölçüleri: Paslanmayan Çelik Çubuk: Min Kenar: 210 mm – Max Kenar: 500 mm Paslanmaz Çelik Karo: Min Kenar: 70x70 –Max Kenar: 150x150

303 (1.4305) Paslanmaz Çelik Kimyasal Bileşimi

C: %0.15 Max Mn: %2 Max
Si: %1.0 Max P: %0.20 Max
S: %0.15 Max Cr: %17-19
Ni: %8-10  

Oda Sıcaklığında Bulunduğunda Mekanik Özellikleri

Öz kütlesi: 8030 kg/m³ Erime Sıcaklığı: 1455°C Elastisite modülü: 193 GPa Elektriksel direnç miktarı: 0.072x10^-6 Ωm Isı geçirgenliği: 16.3 W/m.K

Kalite Özellikleri:

303 paslanmayan EN standartlarında 1.4305 kalite paslanmayan kodu ile tanımlanır. 303 kalite paslanmayan EN standardına göre incelendiğinde X8CrNiS18-9 koduyla da bilinir. En yaygın paslanmaz çelik kalitelerindendir. Şekillendirilebilme konusunda en iyi özelliklere sahiptir. Rahat işlenebilirliği ile diğer paslanmaz çelik kaliteleri arasında farklıdır. Nikel içerdiği için mıknastıslanamaz ve korozyon direnci iyi seviyededir.

303 Kalite Paslanmaz Çelik Ürünlerinin Alternatifleri

Bu kalite hangi koşullar altında 303 kalite paslanmaz çelik yerine tercih edilebilir?

304: 304 kalite paslanmaz çelik, 303 kaliteye özellik olarak en yakın olan paslanmaz çelik kalitesidir. Korozyon direnci ve mekanik özellikleri 303’ten güçlü olan 304’ün dezavantajı düşük işlenebilirlik özelliği bulunmasıdır.

316: 316 kalite paslanmayan çelik, korozyon direncinin önemli olduğu yerlerde 303 kalite paslanmayan çeliğe alternatif olarak tercih edilebilir. İçerdiği molibden ve daha yüksek nikel oranı ile 316 kalite paslanmaz çeliğin korozyon direnci 303 ve 304’ten yüksektir.

416: 416 kalite paslanmaz çelik işlenebilirliğin önemli olduğu ortamlarda 303 kalite paslanmaz çeliğe bir alternatif olarak tercih edilebilir. Bu ürünün korozyon direnci 303’ten düşüktür ve piyasa şartlarında kolay temin edilebilen bir malzeme değildir.

430F: İşlenebilirliğin önemli olduğu ortamlarda 303 kalite paslanmaz çeliğe bir alternatif de 430 F kalitedir. Korozyonun önemsiz olduğu yerlerde düşük maliyetle temin edilebilir.