Krom oranı yüzde 16 ila 20 arasında olan düşük karbonlu paslanmaz çelikler ferritik olarak adlandırılmaktadır. İçermiş olduğu bileşimlerden dolayı sıcaklık değişimleri sonucunda herhangi bir evde dönüşümüne uğramadıkları gibi birtakım ışıl işlemler ile de sertleşmeyeceklerini belirtmekte fayda var. Ayrıca bu paslanmazlar manyetik olmaktadır. Mekanik işlenme özellikleri de düşük karbonlu çeliklere çok fazla benzeyen bu çelikler kolay bir şekilde de kaynak edilebilirler. Fakat oldukça yüksek kromlu birtakım çelik olduklarından dolayı kaynak bölgesinde de tane büyümesi ve gevreklik görülmemesinden dolayı yapılan kaynaktan sonra birtakım normalize işlemleri yapılmalıdır. Böylelikle biraz esneklik kazandırılması çok daha iyi olacaktır.

Başlıca Normlar (American Normu) ; AISI 430

Ferritik Paslanmaz Nedir?

Ferritik paslanmaz çelikler oda sıcaklığına ve yüksek sıcaklıklarda tıpkı demir elementinin de olduğu gibi kübik kristal yapısına sahiptirler. Bu nedenle dönüşüm gösteremezler durumların bu şekilde olması ise mekanik anlamda herhangi bir işlemin yapılamamasına meydana getirir. Bunların kullanım alanları ise içeriğine bağlı olarak değişir kromun düşüklüğüne bağlı olarak kullanıldığı alanlarda değişimler söz konusu olabilir. Düşük kromlu ferritik paslanmaz çelikler daha çok otomotiv sektöründe, egzoz sistemlerinde kullanılır. Orta seviyede olanlar ise ev aletlerinde sıklıkla kullanılır.

Kullanıldığı Yerler

Yüksek krom içeren ferritik paslanmaz çelikler ise yüksek korozyon ve oksidasyon direnci gerektiren sektörler için de kullanılmaktadır. Özellikle oksidasyon ve korozyona dayanım sağladıklarından dolayı avantajlı olarak görülürler.

Öte yandan madde günümüzün en çok yoğun talep alan sektörlerinden biri olan mutfak alanında da sıklıkla kullanılır. Mutfak gereçlerinin yapımında ferritik paslanmaz çeliklerden yardım alınabilir. Ayrıca dekoratif uygulamalarda da sıklıkla bu malzemeden yararlanıldığını belirtmek mümkün olur. Bu malzemeler ürünlerin dayanıklılığına bağlı olarak değişim gösterebilir. Diğer paslanmaz çelik türlerinde olduğu gibi yüksek bir dayanıklılık seviyesine sahip olmadığından dolayı bu alanda yeterli seviyede olan sektörler içinde kullanılması mümkün olacaktır. Bu ise karşımıza dekoratif eşyalar kavramını getirmektedir. Dekoratif eşyalarda dayanıklılık biraz daha arka planda olurken, görsellikle malzeme maliyetinin düşüklüğü daha çok ön plana çıkmaktadır. İşte buna uygun olan çelik tipleri arasında sayılan ferritik paslanmaz Çelikler diğerlerinden biraz daha ön plana çıkarak kişiler tarafından daha çok tercih edilir. Zira şekil alması mümkün olmadığından dolayı buna yönelik uygulamalar içinde kullanılacağını belirtmek gerekir.