Yıllardır var olan 202 serisi uzun süredir bulunmaktadır. Şimdiye kadar ise Amerika Birleşik Devletleri haricinde çok popüler olmayan fakat oldukça düşük bir şekilde nikel içerdiği için ve nikel fiyatının özellikle de son senelerde artmasından dolayı bu çeliğe olan ilgi bir hayli yükselmiştir.

202 Paslanmaz Çelik

Fakat 304 serisi gibi ya da 300 serisi gibi popüler çelikler gibi dayanıklı olmadığını da belirtmekte fayda vardır. Bu paslanmazın içerisinde ise % 1 – % 2 oranında bakır, % 14 – % 16 krom ve % 4 – % 4,5 arasında da nikel bulunmakta ve korozyon direnci de 304 kadar çok iyi seviyede olmamaktadır.

Kullanım alanlarına göz atacak olursak genellikle düşük korozyon dayanım işlemi gerektirmekte olan alanlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Örnek verecek olursak pencere kanalları, endüstriyel mutfak, mobilya ve kovalar gibi yerlerde sıklıkla kullanılmaktadır.

200 serisi çelikler östenitik olduğu için manyetik özelliği bulunmamakta ve bu sebeple de de 300 serisi kalitelerden 316 ve 304 gibi ayrılması oldukça zor olmaktadır.

200 serisi olan bu çelikler kullanılmaktayken kullanılanım alanına göre ve korozyon dayanımına göre oldukça dikkatli bir şekilde bakarak ona göre bir seçim yapılması daha da iyi olacaktır.