Bize Ulaşın

310 kalite aynı şekilde 309 ile 309S kalitedeki gibi oldukça fazla sıcaklık çeliği olmakta ve ortalama 1000 ila 1100 santigrat dereceye kadar herhangi bir şekilde tufal oluşturmamaktadır. Bundan dolayı da bu ürünün çekme dayanımı seviyesi de çok üst düzeydedir. Azotlu gazlara karşı çok iyi bir korozyon dayanımına sahip olan bu ürün kükürtlü gazlara karşı da az korozyon dayanımı bulunmaktadır. 310 kalite paslanmaz çeliklerle kıyaslandığında gazlara karşı kaynaklanma özelliği daha az olmaktadır. Az dayanıklı bir korozyon etkisi olduğundan dolayı 309S ile 309 kalitede olduğu için kaynaklama uygulamayarak diğer kaynaklama yöntemlerini tercih etmek daha iyi olacaktır.

Kullanım alanları ise aynı şekilde ısıya dayanıklı uygulamalardaki 309S ile 309 kalitelerinden sonra gelecek olan bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Mekanik zorlama altındaki aparat imalatlarında, ısıtıcı askılarında, tavlama ve eritme, ısı değiştiricilerinde, petrol tesislerinde, buhar kazanlarında ve fırın yapımlarında kullanılmaktadır. 309S ile 309 kalite ile bu ürün arasındaki kalite oranına bir bakalım. 309S ile 309’daki krom miktarı ortalama % 23 – 25 seviyesindedir.

Nikel miktarı ise % 13 – % 15 seviyesinde olmaktadır. Bu miktarlar tufal oluşumuna ve korozyona karşı yüksek bir koruma sürtünme kopma karşısındaki gücü daha da fazla hale getirmektedir. Piyasada bulunan ürünler ise levha, profil, çubuk ve boru normlarında yer almaktadır.