Paslanmaz çelik kullanımı günümüzde oldukça yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Mutfaklarda araç gereçlerde kullanıldığı gibi büyük tekne imalatlarında, santral üretimiyle ilgili alanlarda, endüstriyel makina ya da otomotiv sektöründe, havacılık alanlarında, binaların hem iç hem de dış cephelerinde olmak üzere hayatın her alanında karşımıza çıkmaktadır. Geniş bir kullanım alanına sahip olan paslanmaz çelik malzemeler, doğru yerde doğru amaçlarla kullanımı ile beraber en iyi etkiyi sağlamaktadır. Ağırlık açısından çok fazla malzeme tüketimi olabilme ihtimali sebebiyle maliyetlerin de artacağı için her yerde istenen nitelikte kullanılamayabilir. 

Paslanmaz Çelik Kullanım Alanları

Gündelik yaşantılarda her alanda paslanmaz çelik kullanılmaktadır. Yüksek sıcaklıklara dayanıklıdır ve bununla beraber korozyona karşı mukavemeti arttırılmıştır. Paslanmaz çeliğin kullanım alanları arasında bir de sektörü otomotiv sanayi eşanjör olan alanlarda geçerli olmaktadır. Düşük karbonlu versiyonları matbaa ya da süthane ekipmanlarında, kimya endüstriyel alanlarda kullanılmaktadır. 

Birbirinden farklı mutfakların eşyalarında gıda sektörü otomotiv sanayi alanlarında çok ağır yük olmayan birçok alanlarda kullanılmaktadır. Burada paslanmaz çelik olarak tercih edilirken, mekanik direnç ve sürtünme mukavemeti çok iyidir diyebildiğimiz için tercih edilir. Birçok çelik kullanım alanları bulunur. Petrol kimya alanlarından tutun da buhar kazanları alanlarına kadar 600 C’ a kadar sıcaklıklara dayanıklıdır.

Paslanmaz Çelik Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Yüksek sıcaklıklar için 310 kalite tercih ediliyorken, bunun doğrudan amaca yönelik bir çelik seçimi olduğu da bilinir. Bu nedenle yüksek sıcaklık için en dayanıklı olan malzeme kullanıldığında hem paslanmaz özelliği hem de yüksek sıcaklıklarda dayanıklılığı ile mekanik dayanıma sahip malzemeler ile en iyi şekilde doğru malzeme kullanımı sağlanmış olur.

Mekanik anlamda yüksek dirençli çeliklerde paslanmaz çeliğin temel çeşididir. Bununla beraber kendi içerisinde 316 Tİ ASTM kodlu çeliklerde paslanmaz çeliğin titanyumlu versiyonudur ve buna göre kullanım alanı da geniş olmaktadır. Farklı bir kodlu olarak 316 kalite paslanmaz çeliğin düşük karbonlu versiyonudur ve yaklaşık 400 C’ye kadar dayanıklılık seviyesi vardır. Yüksek sıcaklık dayanıklı oluşu olan paslanmaz çelikler, 1000 derecelere kadar sıcaklıklarda oksidasyon mukavemeti yüksektir. Bu paslanmaz çelikler ise fırın parçalarında, yüksek sıcaklığın olması gereken alanlarda, petrol ve kimya endüstrisinde kullanılmaktadır.

Paslanmaz çelikte eğer titan varsa, titan, ilavesi ile korozyona karşı oldukça güçlüdür. Güçlü derecede yüksek derecelere kadar sıcaklıklarda oksidasyon mukavemeti vardır. Dayanıklı olmasıyla beraber birçok alanlarda da bu yönde kullanıma uygun görülmekte ve kullanılmaktadır. 600 C'ye kadar sıcaklıklarla ilgili olarak mekaniksel kopma ve büzülme konusunda da oldukça iyidir. Bu nedenle birçok kimya alanında, buhar kazanlarında, ısıya dayanıklılık aranan her türlü alanlarda kullanılmaktadır.

Bize Ulaşın