Bilimsel olarak paslanmaz çelik, içeriğinde minimum %10 oranda krom elementi barındıran bir demir-karbon alaşımı olarak tarif edilen bir çelik türüdür. Krom elementi esasen paslanmaya karşı koruyan özelliğiyle öne çıkmakta ve bu nedenle çeliğe karıştırılmaktadır.

Krom maddesi sayesinde bu özelliğini kazanan paslanmaz çeliğin bu şekilde adlandırılmasının nedeni diğer çelik türleri gibi leke tutmaması ve korozyona uğramaması ve dolayısıyla paslanmamasıdır. Bu özellikleri sebebiyle paslanmaz çelik, özellikle havacılık sektörü gibi sektörlerde korozyon dayanımlı çelik olarak da anılmaktadır.

Artık gelişen teknoloji ve çelik üretimi sayesinde her türlü dış koşula dayanıklı şekilde üretilen paslanmaz çeliklere ulaşım geçmişe kıyasla çok daha kolaydır. Günümüzde evimizdeki çatal bıçağa kadar inen paslanmaz çeliklerin kullanım alanlarının oldukça genişleyip geliştiğine birlikte şahit oluyoruz.

Paslanmaz çelik, gerek doğal gerek insan yapımı pek çok ortamda korozyona ve oksitlenmeye yüksek oranda dayanıklı bir yapıdadır. Buna rağmen kullanım alanının oluşturduğu zorlu şartlara göre en uygun paslanmaz çeliği seçmek de büyük bir önem taşımaktadır.

Paslanmaz çeliğin korozyona karşı yüksek dirençli oluşu hem ömrünün uzunluğunu arttırmakta, hem kullanım alanlarını çeşitlendirip geliştirmekte hem de fiyat uygunluğu yaratmakta olup, bu sebeplerden dolayı tercih listelerinin başlarını zorlamaktadır.

Bu paslanmaz çelikler kalite ölçüsüne göre sınıflandırılır. Şu anda hal-i hazırda 150 adet paslanmaz çelik kalite sınıflandırması bulunmasına rağmen, bunlardan en çok 15 tanesi bilinmekte ve kullanılmaktadır.

Paslanmaz çelikler de diğer pek çok çelik türü gibi yassı, plaka, çubuk, tel ve boru olarak da kullanılmakla birlikte; gıda endüstrisinde, tıpta, otomotivde, beyaz eşyada, endüstride ve yapı elemanlarında başta olmak üzere pek çok sektör ve alanda çeşitli şekil ve kalite sınıflandırmaları içerisinde değerlendirilmektedir.

Bunlarla birlikte paslanmaz çelikler hayatımızın bir diğer sürekli parçası olan mücevher ve saat gibi ürünlerin üretiminde de kullanılıp içeriğinde bulunmaktadır. Örneğin mücevherlerde kullanılan en yaygın paslanmaz çelik kalitesi 316L’dir. Paslanmaz çeliğin gümüş gibi zaman içerisinde oksitlenme yapmıyor oluşu ve gümüşe oranla daha hafif olması tasarımcılar tarafından daha çok tercih edilmesini sağlamaktadır.

Paslanmaz Çelik Türleri

Paslanmaz çeliğin kendi içerisinde çeşitlerinin olduğundan bahsetmiştik. Gelin bu çelik çeşitlerine ve temel özelliklerine birlikte daha detaylı göz gezdirelim.

  • Östenitik Paslanmaz Çelikler: En yaygın paslanmaz çelik türü olan östenitik paslanmaz çelikler, dünyadaki paslanmaz çelik üretiminin %60’ını oluşturmaktadır. Manyetik olmayan östenitik paslanmaz çelikler manyetik değildirler ve bu nedenle ısıl işleme tabi tutulmamaktadırlar.
  • Martensitik Paslanmaz Çelikler: Martensitik paslanmaz çeliklerin temel özelliği birkaç sınıfı hariç nikel bulundurmamalarıdır. Ferritik paslanmaz çeliklere benzeyen yapılarıyla yüksek mukavemetli çeliklere ve karbon çeliklerine benzerler.
  • Ferritik Paslanmaz Çelikler: Ferritik paslanmaz çelikler genellikle çok fazla nikel içermezler. Yüksek krom oranları olağanüstü bir korozyon direnci sağlamaktadır. Buna bağlı olarak en yaygın ferritik paslanmaz çelik kaliteleri 430 ve 442’dir.
  • Dubleks Paslanmaz Çelikler: Bu çelik türü genellikle mikroyapılarında eşit oranlarda ferrit ve östenit içermektedir. İsmini de bundan dolayı ‘dubleks’ olarak alan bu paslanmaz çelikler, korozyona karşı performans içerdikleri alaşımlara göre farklılık gösterebilmektedirler. Duble paslanmaz çelikler östenitik paslanmaz çeliklere oranla mukavemete karşı daha dayanıklıdır.
  • Çökelmeyle Sertleştirilmiş Paslanmaz Çelikler: Yaşlandırmayla sertleştirilen olarak da bilinen bu paslanmaz çelik türü, temelde krom ve nikel içerir ve martensitik ile östenitik kalitelerin özelliklerini uygun şekilde kendinde birleştirir. Grubun en yaygın kalitesi 17-4PH olmakla birlikte, bu kalite 630 olarak da tanınmaktadır.

Paslanmaz çelikler kullanım alanlarının sürekli artışıyla neredeyse her sektörün vazgeçilmez çelik malzemesi olmayı başarıyor. Karaca Paslanmaz olarak bizler, yılları aşan tecrübemizle sizlere en kaliteli hizmeti sunma adına sürekli olarak çalışıyoruz. Siz de en sağlam, en hesaplı ve en kullanışlı paslanmaz çelik türleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ve onlara ulaşmak için lütfen bize ulaşın.