Paslanmaz çelik birçok alanda kullanıldığı için tabii ki kullanıcı firmalar maliyetlerini en az seviyeye indirmek için fiyat konusuna da ayrıca dikkat ederler. Ama paslanmaz çelik birçok alanda kullanılan ana malzeme olduğu için burada fiyattan çok kalitenin daha da önemli olması gerekir. Kaliteli bir üretim süreci ve en iyi güvenlik önlemlerinin sağlanması için kullanılan çeliğin kalitesi ön planda tutulmalıdır.

Paslanmaz çeliğin farklı alanlarda ana malzeme olarak kullanıldığını biliyoruz. Kullanım alanına göre de paslanmaz çeliğin farklı üretim aşamalarından geçmesi gerekir. Kimi paslanmaz çelikler birkaç işlemden sonra kullanıma hazır hale gelirken kimileri için daha fazla işlem uygulanması gerekir. Bu durumda çeliğin fiyatı üzerinde etkilidir.

Paslanmaz çelik fiyatları üretim aşamasından başlayarak çeşitli maliyetlerin üzerine eklenmesi ile farklı etkenlere bağlı olarak değişir. Paslanmaz çeliğin fiyatını etkileyen etkenler şunlardır.

  • Üretimde kullanılan alaşım ekstresi,
  • Üretimde kullanılmış olan elektrot gibi hammaddelerin fiyatları,
  • Paslanmaz çeliğin ithalatının yapıldığı ülke
  • İthalat yapılan ülkeden hangi fabrikadan alındığı
  • Çeliğin mekanik ve kimyasal dayanıklılık özelliği
  • Paslanmaz çeliğin boyutu, uzunluğu ve şekli,
  • Üretici fabrikanın baz fiyatı,
  • Üreticilerin iş yoğunluğu ve fabrika doluluk kapasitesi,

Paslanmaz Çeliğin Menşei Kaliteyi ve Fiyatı Etkileyen En Önemli Unsurdur

Paslanmaz çeliğin fiyatını yukarıda saydığımız etkenler belirler. Ama kaliteli bir üretim gerçekleştirmek için kullanılan paslanmaz çeliğin menşeine ayrıca dikkat etmek gerekir. Ucuz ve kalitesiz bir üretim gerçekleştirmek isteyen firmalar için fiyat konusu oldukça önemlidir. Çünkü maliyetlerin en az seviyeye getirilmesi için çalışılır. Ama paslanmaz çelik için kalite fiyattan her zaman daha önemlidir.

Paslanmaz çeliğin üretim yeri çeliğin kalitesi konusunda oldukça belirleyici bir etkendir. Çeliğin üretim yerine göre fiyatı değişebildiği gibi çeliğin işlenebilirlik özelliği ve çeliğin kalite standartları da değişmektedir. Hint ve Çin menşeli paslanmaz çelikler hem daha ucuzdur hem de işlenebilirlik özellikleri daha düşüktür. Ayrıca bu malzemelerde çatlak olma ihtimali daha yüksektir. Fransız, İspanyol, Japon, İtalyan menşeili paslanmaz çelikler daha kaliteli ve işlenebilirlik özelliği daha fazla olan ürünlerdir.

Paslanmaz çeliğin üretimi sırasında kullanılan bileşenler çeliğin kalitesini ve işlenme şeklini etkilediği için burada kullanılan bileşenlere ayrıca dikkat etmek gerekir. Çeliğin kullanılacağı yere göre dayanıklılığını ve özelliğini bu bileşenler belirler. Bu nedenle paslanmaz çelik seçiminde fiyatından daha çok içerisinde bulunan bileşenlerin özelliklerine, çeliğin üretildiği ülkeye ve çeliğin sertifikasına ayrıca dikkat etmek gerekir.

Bize Ulaşın