paslanmaz milSon yıllarda paslanmaz ürünler birçok sektörde fonksiyonelliği, sağlamlığı, estetik olması ve sağlıklı bir malzeme olması nedeni ile tercih edilmektedir. Demir elementinin içerisine krom ve karbon katılması ile çelik üretilmektedir. Bu ürün krom ve nikel ile birlikte paslanmaz çelik adını almaktadır. Paslanmaz milde diğer paslanmaz ürünler gibi kullanım alanı hızlıca yaygınlaşan, pasa karşı yüksek direnci olan özel boyutlu paslanmaz ürünlerdendir.

Karaca’da kalite tüm ürün grupları için bir seçenek değil, standarttır. Paslanmaz çelik grubumuzda yer alan tüm ürünler yüksek teknoloji ve tecrübe sayesinde, en üst seviyeden müşteri memnuniyeti hedeflenerek satışa sunulmaktadır. Karaca Paslanmaz olarak tamamen yerli sermayemiz ile diğer grupların yanında mil çubuk ürün grubunda da iddialıyız. Karaca Paslanmaz ’da yüksek standartlarda üretilen, satışını yaptığımız paslanmaz çubuk ürünleri gıda endüstrisi, sanayi, yapı sektörü, savunma sanayi olmak üzere geniş bir alanda kullanılmaktadır.

Paslanmaz Mil Kullanım Alanları

Motor üretim aşamalarında, makinalarda parça ve yapısal destek amacı ile gıda endüstrisinde sıkça paslanmaz mil kullanımı olmaktadır. Paslanmaz ekipmanlarda ve dolaplarda destek amacı ile kullanımı yapılmaktadır. Petrokimya sanayisinde, otomotiv sanayisinde, gemi sanayisinde, mutfak sanayisinde, gıda sanayisinde, savunma sanayisinde, imalat sanayisinde, kimya sanayisinde ürettiğimiz dünya standartlarında üstün kalite 304 kalite paslanmaz mil ürünler kullanılmaktadır. 304 kalite en sık kullanılan paslanmaz grubudur.

 Mutfak sanayinde kullanılan ürünlerde birçok tanınmış marka Karaca Paslanmaz ürünlerini tercih etmektedir. Bakımının kolay olması ve sağlıklı olması nedeni ile paslanmaz ürünler gıda üretimi yapılan birçok tesiste karşımıza çıkmaktadır. Soframızdaki çatal bıçaktan sayılı sanayi tesislerine kadar paslanmaz çelik ürünleri kullanılır. Steril bir malzeme olduğunda dolayı en fazla kullanıldığı alanlardan birisi de gıda endüstrisidir.

Yapı sektöründe son yıllardaki taleplerden dolayı paslanmaz ürünlerin mimari detaylarda kullanımı da artmıştır. Merdiven korkuluğu emniyet çubukları ve pencere korkuluklarında başta olmak üzere birçok yapı bileşenlerinde de sıkça paslanmaz mil kullanımı olmaktadır.

Paslanmaz Mil Üretimi

Paslanmaz mil ürünler birçok sektörde kullanımı yaygınlaşan özel sert çelik paslanmaya karşı yüksek dirençli ürünlerdir. Karaca Paslanmaz’ın satış portföyündeki miller, paslanmaz çubuk malzemelerin şekil verilmesi ve ileri teknoloji ile işlenmesi ile elde edilirler. Uzun şeritler halinde üretilen paslanmaz çelik miller haddeleme veya ekstrüzyon işlemleri ile elde edilir.

5 mm çapın altındaki üretim çelik tel diye adlandırılır. Ekstrüzyon metalin kuvvet yardımı ile itilerek belirlenen kalıp içerisinden geçirilerek yeniden şekillendirilmesi demektir. Ülkemizde bu ifade metalürji sektöründe boru imalatı, çubuk üretimi ve tel çekme de kullanılmaktadır. 

Ekstrüzyon soğuk veya sıcak işlem şeklinde yapılabilmektedir. Sıcak işlemde malzemeler daha az bir kuvvet ile son şeklini almaktadır.

Paslanmaz mil ürünler dolu yuvarlak mil, altıgen mil ve kare dolu mil olarak üretilmektedirler. Paslanmaz yuvarlak miller üretilirken haddeleme ve çizim yöntemi kullanılır. Bu ürün grubu müşteri ve sektörlerin ihtiyaçlarına göre çeşitli kesitler ve boylarda üretilmektedir.

Paslanmaz Kalite Çeşitleri

Sektörde farklı kalitelerde paslanmaz çelik ürünler bulunmaktadır. Paslanmaz mil üretimleri ostenitik, marnestik ve ferritik olarak yapılmaktadır. Ürünlerimiz AISI 304, AISI 316L ve AISI 316 kalitelerinde üretilmekte. Bu üretim yapılırken ASTM A484, ASTM A484M, ASTM A274 standartları kullanılmaktadır.

Tabiatta en fazla bulunan elementlerin biriside demirdir, dünya üzerinde 4.sıra ile bulunan madendir. Kolay şekil alması ve ulaşılmasının rahat olması nedeni ile birçok sektörde demir kullanılmaktadır. 

Demir içerisine katılan karbon (%2),ve krom(%10 ) ile sertliği ve dayanıklılığı arttırılmaktadır. Demir içerisine katılan bu iki element ile ismi artık çelik olmaktadır. Çeliğin paslanmaz çeliğe dönmesi ise krom ve nikel ile olmaktadır.

Sektörde en fazla kullanılan 304 kalite paslanmaz çeliğin özellikleri şöyledir:

  • Krom %18 ve nikel %8 bileşiminden oluşmaktadır.
  • Mıknatıs tutmaz, manyetik özellik göstermez. Bir mıknatıs ile hemen kalite kontrolü yapabilirsiniz.
  • Ostenitik grubuna dahildir. En fazla kullanıma sahip paslanmaz çelik ürünlerdir.
  • Hijyeniktir, sağlık ve gıda sektöründe rahatlıkla kullanılabilir.
  • Şekillendirilmeye müsaittir, kaynak yapılabilir, soğuk olarak da şekillendirilir.
  • Paslanmaya karşı dayanaklıdır. Isıl işleme uygun değildir.

316 kalite paslanmaz çelik; paslanmaz mil ürünlerin pasa karşı direnci 304 kalite’ye göre çok daha fazladır. Korozyona karşı çok daha fazla dirençli olması gereken miller bu kalitede tercih edilir. Tekne şaftları gibi özel alanlarda ve elastikiyetin daha önem kazandığı yerlerde 316 kaliteyi kullanabilirsiniz. Bazı durumlarda alaşıma farklı elementler de katılarak çok daha özel ürünler elde edilebilir.

Paslanmaz Mil Ürünlerinin Özellikleri

Paslanmaz mil grubu ürünler çok geniş bir alanda kullanıldığı için korozyon dayanıklılığı riske atılmamalıdır. Paslanma metalin havadaki oksijen ile tepkimeye girmesi sonucu oluşmaktadır. Basitçe mil yüzeyi hava ile temas etmez ise paslanma olmaz. Demir içerine krom katılmadığı sürece yüzeyi çok hızlı bir şekilde paslanmaya maruz kalacaktır. 

Paslanmaz ürünlerin içerine katılan krom ile çok ince bir şekilde krom-oksit tabakası oluşmakta bu ise alt tabakayı pastan korumaktadır. Krom-oksit tabakası ile alttaki metalin hava ile teması tamamen kesilmektedir.

Paslanmaz çubuk grubu ürünlerin geri dönüşüm oranları oldukça yüksektir. Genel bir oran verilirse bu % 60 seviyesindedir. Yapılan en kaliteli paslanmaz çelik çubuklar savunma sanayinde kullanılmaktadır. Sürekli su ve hava etkilerine maruz kalan gemi ve teknelerde de bu kalite tercih edilmektedir.

304 K 
KALINLIK PEŞİN VADELİ TOPTAN PEŞİN TOPTAN VADELİ
3-4 MM  3,4 3,6 $3,20 $3,45
5-100 MM  $3,00 $3,30 $2,90 $3,25

 

303 K 
KALINLIK PEŞİN VADELİ TOPTAN PEŞİN TOPTAN VADELİ
3-4 MM  3,5 $3,60 $3,30 $3,55
5-100 MM  3,2 $3,40 $3,00 $3,35

 

316 K 
KALINLIK PEŞİN VADELİ TOPTAN PEŞİN TOPTAN VADELİ
3-4 MM  $5,30 $5,60 $5,20 $5,55
5-100 MM  $5,00 $5,30 $4,90 $5,25
Bize Ulaşın
Paslanmaz Dişli Redüksiyon Buşing
Paslanmaz Dişli Redüksiyon Buşing
Paslanmaz Dişli Konik Rekor
Paslanmaz Dişli Konik Rekor
Paslanmaz İç Dişli Körtapa
Paslanmaz İç Dişli Körtapa
Paslanmaz Çift Taraflı Nipel
Paslanmaz Çift Taraflı Nipel
Paslanmaz Dişli Çalpara Çekvalf
Paslanmaz Dişli Çalpara Çekvalf
Paslanmaz Yarım Manşon
Paslanmaz Yarım Manşon
Paslanmaz Dişli Kruva
Paslanmaz Dişli Kruva
Paslanmaz Dişli Tee
Paslanmaz Dişli Tee