Paslanmaz çelikler, yüksek oranda krom, karbon içeren ve bu sayede dayanıklı olan demir alaşımlardır. Ortalama en az %10,5 ve üzeri şekilde krom içeren, en az %1,2 veya daha altında karbon içermesiyle beraber oluşan bu demir alaşımlar, paslanmaya karşı dayanıklı ve olabildiğince yüksek kalitede çeliklerdir. Paslanmaz çelik tercihlerinde eğer kaynak yapılacaksa, paslanmaz çelikler için 304 kalite paslanmaz çelik tercih edilebilir. Kaynak yoğunluğu çok yoğun olmaması durumlarında 304 kalite paslanmaz çelikler gerçekten ihtiyaçları karşılar çelik türleridir. Kaynak sonrasında tavlama gerekmez, direkt standart olarak kaynak tekniklerine uygun şekilde kullanılabilir.

Paslanmaz çelikler, günümüz şartlarında birbirinden farklı alanlarda kullanıma sahiptir. Bunun en büyük nedenleri ise yüksek korozyon dayanımı olmasına bağlıdır. Paslanmaz çelik kalitesi ölçülürken günümüzde korozyon dayanımı yüksek olmasına karşı özellik ölçümü yapıldığı görülmektedir. Korozyon, doğrudan metallerin çevre tepkimesi ile paslanması ya da benzer durumları yaşanması süreçlerinin adıdır. Bu nedenle paslanmaz çelikler, diğer platin, altın ya da rodyum gibi malzemelerle aynı şekilde korozyona uğramayan metaller olarak bilinir.

Çevre dostu olan ve geri dönüşüme uygun yapıya sahip olan paslanmaz çelik özellikleri arasında aynı zamanda yüksek sıcaklıklara dayanıklı olması yatar. Isıya dayanıklı yapıya sahiptir. Paslanmaz çelikler aynı zamanda çevre şartlarına göre hem dayanıklı olması hem de uzun ömürlü kullanım açısından faydalıdır. Bu nedenle paslanmaz çeliklerde yüksek ısıya dayanıklılık da oldukça dirençli olarak bilinir ve kullanılır. 

Paslanmaz çelik kaliteleri günümüzde cinsine göre değişkenlik gösterir. Korozyona dayanıklı, yüksek ısıya dayanıklı olması ile birlikte birçok element içermesine göre birbirinden farklı özellikleriyle ön plana çıkmaktadır. Basit bir kıyaslama yapmak istediğinizde de kalitelerinin sınıflara bağlı ayrıldığını görebiliyorsunuz.

Paslanmaz Çelik Kalitelerine Göre Özellikleri

303 kalite paslanmaz çelikler için en temel özellikler arasında her zaman işlenebilir olması yatar. Yapısı gereği 304 kalitesi ile benzer özelliklere sahip olduğu söylenebilir olan bu malzeme günümüzde 304 kalite paslanmaz göre çok daha rahat işlenir niteliktedir.

304 kalite paslanmaza ise 18-10 veya 18-8 çeliği olarak bilinir. Her özelliği ortalama üzerinde olan bu çelik kalitesi, gerçekten de kendi başına kullanıldığı yerlerde çelik kalitesini ön plana çıkartıyor olmasıyla bilinmektedir.

316 kalite paslanmaz çelik kullanıldığı yerlerde korozyna dayanıklı oluşu ile bilinen bir çelik türüdür. 316 kalite paslanmaz çelik 304 kalite paslanmaz çelik ile mekanik özelliklere benzer şekilde sahip olduğu söylenebilir.

316 Ti kalite paslanmaz çelik ise titanyum içeren versiyonu olarak bilinir. Paslanmaz çeliklerde korozyon mukavemeti yüksek olmasıyla beraber titanyum içermesi sayesinde bu tür çeliklerde ise korozyon dayanımını oldukça arttırır.

310 Paslanmaz çelik olarak bilinen çelikler, paslanmaz olması dışında ısıya ve yüksek sıcaklıklarda dayanıklı malzeme olarak üretilir. Yüksek sıcaklıklarda oldukça dayanıklılığıyla hemen hemen diğer türlere göre kendini ayrıştıran bir özelliği bulunmaktadır. Yüksek sıcaklıklarda dayanıklılık olmasında ki özellik, içerdiği yüksek krom ve nikel alaşım sayesindedir.

Temel özelliklere bakıldığında da paslanmaz çelikler ısıl işlem görmüş olması sayesinde ısıya dayanıklılık açısından güçlü, ağırlık ve dayanıklılık oranları oldukça yüksek ürünlerdir. Bunların yanı sıra ucuz metallerle karşılaştırılmayacak kadar yüksek dayanıklılık talepleriyle beraber korozyona karşı dayanıklı yanıyla bilinir. Estetik açıdan istediğiniz gibi ısı dayanıklılığı, geri dönüşüme uygun olması, üretimi ve temizlik açısından kullanım kolaylığı basit olması gibi birçok açıdan önem kazanmaktadır.

Paslanmaz Çelik Mıknatıs Tutar Mı? 

Paslanmaz çelikler direkt olarak mıknatıs tutmaktadır. 400 serisi kaliteli çelikler, nikel içermediğinden dolayı manyetik özelliklere hassastır. Ayrıca 300 serisinde de soğuk ve yüzey işlemeler yapıldığı için fiziksel değişim ile gerilimlere maruz kalırlar. Bu durumda da mıknatıs çekerler.

Paslanmaz çeliklerin en önemli dezavantajlarından biri de kolay çizilebilir olmasıdır. Bu durumda çizilen yerlerin geri düzeltilmesi çoğu zaman güç almaktadır. Profesyonel uygulamalar ile bazen birçok deneme yapılabilir fakat eski haline getirme konusunda yenileme yapabilirsiniz. Özel malzemeler kullanılarak bazı çiziklere karşı en iyi şekilde paslanmaz çeliklerde uygulama yapılabilir fakat yenileme en doğru uygulama olabilir.

Paslanmaz çeliklerde kaliteye göre sıcaklık derecesi de değişmektedir. Çok düşük veya çok yüksek sıcaklıklara karşı kullanılabilir olan paslanmaz çelikler, günümüzde değişik ölçülere sahiptir. Eksi derecelerden binli santigrat yüksek sıcaklık derecelerine kadar bu aralıklarda çok rahat şekilde paslanmaz çeliklerde dayanıklılık bulunmaktadır. Burada kaliteli değerlerine göre değişkenlik göstermekte olacağını söylemek mümkündür.

Paslanmaz Çelik Kullanım Alanları

Paslanmaz çelikler günümüz koşullarında genel olarak makina endüstriyel alanlardan tutun da mutfak alanlarına ve kimya alanları gibi birçok çeşitlilikte alanlarda kullanılır. Çeliklerin kendi özelliklerine göre birbirinden farklı alanlarda kullanılması da görülmektedir. 310 paslanmaz çelikler, ocaklarda, fırınlarda ya da kazan gibi yüksek sıcaklığın direkt olarak temas ettiği yerlerde kullanılır.

303 Paslanmaz çelik ise her gün hayatımızın her alanında karşılaştığımız çelik türüdür. Fiyat performans olarak oldukça kaliteli bir işlenebilir olması özelliği sayesinde seri imalat olarak 303 paslanmaz çelik kullanılmaktadır. Otomotiv alanlarında, bağlantı elemanı olarak ya da elektronik ünitelerde direkt olarak paslanmaz çelik kullanılmaktadır.

Genelde kimya alanları, ev aletleri ve endüstriyel mutfak eşyalarında, gıda sanayisi ya da otomotiv yan sanayi alanlarının tümünde fiyat performans olarak değerlendirilen 304 paslanmaz çelik olmaktadır.

Saklama kazanlarında, kimya ve petrokimya endüstriyel alanlarında ya da aşındıran sıvıların tankları olarak bu tip alanlarda da 316 kalite paslanmazlar kullanılır. Diğer çelik malzemeye göre çok daha güçlü mukavemeti olması nedeniyle günümüzde oldukça yaygın bir kullanımı söz konusudur.

Paslanmaz çelikler üretim sonrasında çelik merkezlerinde satış öncesi PVC malzeme ile kaplanır. Böylelikle PVC malzeme, herhangi bir şekilde korozyona karşı ya da karıncalanma, paslanma gibi sorunlara karşı oldukça etkin şekilde korur. Fakat ısıl ya da mekanik işlemler, bu PVC kaplamayı bozabilir. Buna dikkat edilerek kullanım alanlarına uygun şekilde paslanmaz çeliklerin kullanımı ayrıştırılması gereklidir.