Paslanmaz çelik candır. Bir çok materyal, normal alaşımlı ve alaşımlı olmayan çelikler korozit dayanımı sağlayamazlar. Korozyon, metallerin ortam ile kimyasal veya elektrokimyasal reaksiyonu sonucu malzeme özelliklerinin olumsuz yönde etkilenmesidir. Paslanmaz çelik, korozitten etkilenmemesinin yanında pek çok yararlı özelliğe sahiptir. Paslanmaz çelik diğer çeliklere ve materyallere oranla daha maliyetlidir ama kendi kendini onarabilme özelliği, uzun ömürlü olmaları ve çevre dostu üretim ve tüketim çözümleriyle büyük avantajlar sağlar. Kullanımı gittikçe yaygınlaşan paslanmaz çelikler, kullanım oranıyla toplumlarda artık refah seviyesini gösterir hale gelmiştir.

Paslanmaz çeliğin başlıca avantajları

  • Yüksek ve düşük sıcaklıklarda kullanılabilmeleri:
  • Şekil verme kolaylığı
  • İmalat kolaylığı
  • Dayanma hadlerinin arttırılabilmesi
  • Görünümleri
  • Hijyenil özellikleri
  • Uzun ömürlü olmaları

Yüksek ve düşük sıcaklıklarda kullanılabilmeleri:  Paslanmaz çeliklerin çoğu düşük ve yüksek sıcaklıklarda malzeme kalitesinden ödün vermeyerek mekanik dayanımlarını korurlar ve tokluklarından ödün vermezler.

Şekil verme kolaylığ:  Paslanmaz çelikler, hatırı sayılır sektörde girdi olarak kullanılır. Otomotivden mutfak araç gereçlerine kadar bir çok imalat sanayiinde üreitme dahil edilir. Kolaylıkla şekil verilebilmesi, üretimin daha sağlıklı ve hızlı yapılabilmesine imkan sağlar.

İmalat kolaylığı: imalat aşamasında paslanmaz çelikler çeşitli işlemlere tabi tutulurlar. Kesme işlemleri, kaynak, sıcak soğuk şekillendirme işlemleri ve talaşlı imalat işlemlerinde kolaylıkla biçimlendirilirler.

Dayanma hadlerinin arttırılabilmesi: paslanmaz çeliklerin büyük oranda çoğu bir takım soğuk şekillendirme işlemleriyle,  dayanıklılık oranları daha yüksek noktalara çekilebilir. Bazı türlerde de çeşitli ısıl işlemlerle dayanıklılıkları artırılabilinir.

Görünümleri: Paslanmaz çelikler çeşitli yüzey kaliyelerinde üretilebilir veya elde edilebilir. Bu yüzeyler son derece kalitelli ve prestijli bir görünüme sahiptir. Bakımı da son derece kolaydır.

Hijyenil özellikleri: Malzeme bakımından paslanmaz çelikler, hastane ekipmanlarında, ilaç ve gıda sanayiinde, ayrıca mutfak gereçlerinde çokca kullanılmaktadır. Bu durum diğer avantajlarıyla birlikte diğer yandan da  kolayca temizlenebilir olmasından  kaynaklanmaktadır.

Uzun ömürlü olmaları: Paslanmaz çelikler kendini yenileyebilen ürünlerdir. İçinde barındırdığı krom sayesinde paslanmazlığını uzun süre devam ettirir.krom katman edilgindir. Edilgin olması demek, zamanlama dışarıdan etki eden malzemelerle etkileşime girmemesi demektir.

Dolayısıyla paslanmaz çelikler candır.