Paslanmaz rekor, çelik materyalden üretilen dişli veya kaynaklı bağlantıyla birlikte bağlanan ve hattın hızlı biçimde sökülebilmesine imkân sağlayan bağlantı elemanlarına verilen isimdir.

Paslanmaz Rekor

Boru hatlarının olmazsa olmaz elemanları arasında yer alan paslanmaz rekorlar, hatların kesilmeden ya da ekstra bir işlem uygulanmadan sökülmesini sağlar. Paslanmaz rekorlar sayesinde hatların devam ettirilmesi ve temizlik yapılması işlemleri çok daha kolay ve pratik bir hal almaktadır. Getirdiği bu kolaylık ve pratiklik sayesinde paslanmaz çelik rekorlar tüm hatların gözdesi konumundadır. Bu bağlantı elemanlarının kullanılmadığı bir hat hemen hemen yok gibidir.

Paslanmaz Rekor Çeşitleri

Paslanmaz rekorlar kendi içlerinde üç farklı tipte ayrılmaktadır. Bunlar dişli rekor, çelik kaynaklı rekor ve ay anahtarlı rekordur. Her bir rekor çeşidinin kendine has özellikleri vardır.

Paslanmaz Çelik Dişli Rekor

Paslanmaz dişli rekorlar, boru hatlarına dişli bağlantı yöntemi kullanılarak bağlanan elemanlardır. Bu dişli rekorlar üç parçadan oluşmaktadır. Genel olarak vanalardan sonra kullanılmaktadır. Bunun amacı vana ile akışı kesen hatların ayrılmasını sağlamaktır. Dişli paslanmaz rekorlarda sızdırmazlık ise konik sıkma ile sağlanır. Bu rekorların bağlantısında herhangi bir dişli kullanılmamaktadır. Türkiye’de genel olarak 150LB normuna göre dişli rekor kullanılmaktadır.

Paslanmaz Çelik Kaynaklı Rekor

Paslanmaz kaynaklı rekorlar ise hatlara kaynak yöntemiyle bağlanan elemanlardır. Kaynaklı rekorlar da tıpkı dişli rekorlar gibi üç parçadan oluşmaktadır. Bu rekorlarda sızdırmazlık ise konik sıkma yöntemiyle sağlanır. Dişli rekorlara oranla daha yüksek basınçlara sahip olan hatlarda kullanılırlar. Türkiye’de genel olarak alın kaynaklı tipte kullanılır. Kullanım alanı görece olarak kısıtlı olan kaynaklı rekorlar, kimi projelerde soket kaynaklı rekorlarda kullanılmaktadır.

Paslanmaz Çelik Ay Anahtarlı Rekor

Ay anahtarlı rekorların sıkılması için özel bir ay anahtarı gerekmektedir. Rekor adını buradan almaktadır. Paslanmaz çelik ay anahtarlı rekorlar, üç parçadan oluşmaktadır. Boru hatlarının pratik ve kolay biçimde ayrılabilmesi için oldukça kullanışlı rekorlardır. Ay anahtarlı rekorları ise diğerlerinden ayıran özellik sızdırmazlık konusundadır. Diğer rekorlarda konik sıkma kullanılırken ay anahtarlı rekorlarda sızdırmazlık conta ile sağlanır. İki yakanın arasındaki somun kısmın sıkılmasıyla sıkışan conta sızdırmazlık özelliği kazanır. Paslanmaz çelik ay anahtarlı rekorlar boru hatlarına kaynaklı bağlantı yöntemi kullanılarak bağlanmaktadır.

Paslanmaz Rekorlar Nerelerde Kullanılır?

Paslanmaz rekorlar, gıda sektöründen makine sanayine, tersanelerden pompalara kadar çok farklı alanlarda kullanılabilmektedir. Bu rekorlar genel olarak boru hatlarında pratik ayrıştırabilme özelliği sağladığı için kullanılır. Endüstriyel alanlarda yaygın bir kullanımı vardır. Büyük üretim tesislerinde bu bağlantı elemanlarını görmemek hemen hemen imkânsızdır.

Bu noktada ay anahtarlı rekorlara ayrı bir parantez açma ihtiyacı vardır. Ay anahtarlı rekorlar; gıda sektörü içerisinde kullanılır. Gıda hatlarında kullanılan rekorların tamamı bu tiptedir. Genel olarak gıda hatlarında kelebek vanaların sonrasında kullanılırlar. Bunun yanı sıra pompa gibi ekipmanların bağlantısında da yaygın bir kullanım alanı vardır.

Neden Paslanmaz Rekor Kullanmalısınız?

Paslanmaz çelik rekor kullanımının birçok farklı avantajı vardır. Bu avantajların başında ise hatların kolayca sökülmesine olanak sağlaması gelmektedir. Bu sayede bütün boru hattı sökülebilir, ek yapılabilir ve ihtiyaç anında yeniden aynı şekilde takılabilir özelliğe sahip olabilir. Bu avantaj özellikle zaman kazanımı açısından oldukça önemlidir.

Bunun yanı sıra paslanmaz rekor kullanmanız bakım ve onarım açısından da önemli bir avantaj sağlamaktadır. İkincil masraf adı verilen bakım ve onarım masrafları, bu rekorlar sayesinde çok daha düşük maliyetle pratik bir şekilde yapılabilmektedir.

Siz de boru hatlarında paslanmaz rekorlar kullanılarak bu avantajlara sahip olabilirsiniz. Paslanmaz rekorlara ilişkin detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bize Ulaşın