Boru hatlarında birçok farklı eleman kullanılmaktadır. Bağlantı elemanları, boruların daha fazla uzatılmasına ya da yönünün değiştirilmesine yardım eder. Bu elemanlara genel olarak dirsek adı verilmektedir. Farklı çeşitlerde tasarlanan ve üretilen dirsekler hemen hemen tüm boru hatlarında kullanılır.

Paslanmaz Kuyruklu Dirsek

Birçok farklı dirsek çeşidinin arasında paslanmaz kuyruklu dirsekler önemli bir yere sahiptir. Boru hattının 90 derece yön değiştirmesini sağlayan paslanmaz kuyruklu dirseklerde; dirseğin bir tarafı dişli iken diğer tarafı içten dişli olarak üretilir.

Paslanmaz Kuyruklu Dirsek Nedir?

Paslanmaz kuyruklu dirsekler, boru hatlarında bağlantı elemanları olarak kullanılır. Bu bağlantı elemanları borunun yönünü değiştirmek için tercih edilmektedir. Paslanmaz çelik materyallerden üretilen kuyruklu dirsekler borunun yönünü 90 derece değiştirmeye olanak tanır. Bu sayede boru hatlarını farklı noktalara kolayca taşımak mümkün olmaktadır.

Bir boru hattından farklı malzemeler taşınabilmektedir. Sıvı ya da gazlar boru hattı boyunca ilerlemeye devam eder. Bu malzemeler boru hattının yönünü değiştirmesiyle, kendileri de yön değiştirir ve bağlantının sürekliliği bu şekilde sağlanır.

Paslanmaz kuyruklu dirsekler genel olarak 90 derecelik açı değişiminde kullanılır. Buna karşın istenen açıyı verebilmek adına özel tasarımlar yapmak da mümkündür. Bunun yanı sıra paslanmaz kuyruklu dirseklerin ebatları da farklı şekillerde tasarlanabilmektedir. Birçok farklı alanda kullanılabilecek olan paslanmaz kuyruklu dirsekler, kullanım alanına bağlı olarak şekilleridir.

Paslanmaz Kuyruklu Dirsek Çeşitleri

 Boru tesisatlarında kullanılan paslanmaz kuyruklu dirsekler, farklı çeşitlere sahiptir. Bu çeşitliliğin temel sebebi kullanım alanlarına göre değişiklik göstermesidir.

Paslanmaz kuyruklu dirsekler temelde iki farklı çeşidi vardır. Bunlar krom dirsekler ve patent dirseklerdir. Krom dirsekler genel olarak kazanlarda ve depolarda kullanılmasıyla bilinmektedir.

Kuyruklu dirsek seçimi yaparken, tesisatın ihtiyacına göre bir tercihte bulunmanız önemlidir. Bu sayede çok daha dayanıklı ve işlevsel bir boru hattı tesisatı kurabilirsiniz.

Paslanmaz Kuyruklu Dirsekler Nerelerde Kullanılır?

Paslanmaz kuyruklu dirsekler, birçok farklı alanda kullanıldığı için rağbet gören fittings ürünlerdir. Bu dirsekler boru hattının yönünü değiştirdiği için özellikle uzun boru hatlarında ve geniş alanlarda çok daha yaygın biçimde kullanılmaktadır.

Paslanmaz kuyruklu dirsekler endüstriyel alanlarda ihtiyaç duyulan bağlantı elemanlarının başında gelmektedir. Endüstriyel tesislerde boru hattıyla sıvı, gaz ve katı malzemelerin taşınması sağlanabilmektedir. Bu malzemelerin doğru biçimde hedefine ulaşması için boru hattının en kısa ve en pratik şekilde planlanması gerekir. Bunun için de paslanmaz kuyruklu dirsekler kullanılır. Bu dirsekler sayesinde boru hattı köşeleri rahatlıkla dönebilmektedir.

Endüstriyel tesislerin yanı sıra konutlarda da bu bağlantı elemanlarına yaygın olarak başvurulmaktadır. Yapı gereği boru hattının yön değiştirmesi gereken durumlarda bu elemanları kullanarak pratik ve düşük maliyetli çözümler üretilmektedir.

Paslanmaz Kuyruklu Dirsek Fiyatları

Paslanmaz kuyruklu dirsekler, boru hatları için oldukça önemli bağlantı elemanlarıdır. Bu bağlantı elemanlarının fiyatları ise birçok faktöre bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Kuyruklu dirseklerin fiyatlarını belirleyen temel faktör üretim materyalidir. Üretim materyalinin paslanmaz olması, hammaddesindeki alaşım oranları, materyaller ve benzeri faktörler fiyatlarını da doğrudan etkilemektedir. Bunun yanı sıra bu bağlantı elemanlarının ebatları ve şekilleri de fiyatları etkileyen faktörlerden bir diğeridir. Aynı zamanda kaç adet bağlantı elemanı satın alacağınız da fiyatlar üzerinde etki eden faktörlerden biri olarak karşınıza çıkacaktır.

Paslanmaz kuyruklu dirsek, hemen hemen tüm boru hatlarında kullanılması gereken elemanlardan biridir. Bu bağlantı elemanları hakkında daha fazla bilgi edinmek, özel siparişlerinizle ilgili sorularınızı sormak ve avantajlı tekliflerimizden yararlanmak için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz. Karaca Paslanmaz uzmanları, merak ettiğiniz tüm sorularınızı ayrıntılarıyla açıklayacaktır.

Bize Ulaşın